979: Kreatywnie!, czyli martwa natura 1: owoce
Witajcie!
Ten odcinek jest wstępem do serii teoretyczno - praktycznych tekstów dotyczących różnych dziedzin rysunku. Starałam się je tak podzielić, aby stopniowo zwiększać poziom trudności. Poza artykułami udostępnię Wam także, w osobnych wydaniach, serie szkiców i zdjęć, które będziecie mogli dowolnie wykorzystać dla swoich potrzeb.
I. PODSTAWY
Martwa natura to, pomijając figury geometryczne, najbardziej podstawowa forma kompozycji. Warto zwrócić na nią uwagę, ponieważ na podstawie prostych form łatwo dostrzegać i korygować potencjalne błędy. Do tej grupy rysowanych obiektów zaliczamy wszystkie przedmioty nieożywione, jak np. szkło, tkaninę, drewno etc. Również fragmenty zwierząt i roślin, które już nie żyją (nie ruszają się, nie rosną) uznaje się za martwą naturę. Do tej grupy zaliczają się np. futro, kości zwierzęce, owoce, ścięte czy zasuszone kwiaty.
Dzisiejszy tekst będzie dotyczył najprostszej formy martwej natury - owoców i warzyw. Wśród tych przedmiotów dominują kształty obłe, proste i nieskomplikowane kolorystycznie, co czyni je dobrymi obiektami do ćwiczeń.
II. TECHNIKI RYSUNKOWE
Od tego odcinka w każdym kolejnym wybiorę trzy-cztery różne techniki, za pomocą których zrobię ten sam lub podobny rysunek, abyście mieli porównanie, jak poszczególne media zachowują się w konkretnych warunkach. Jeżeli będziecie mieli jakieś pytania, śmiało zadawajcie je w komentarzach. (:
Martwa natura, którą wzięłam na warsztat, wygląda następująco:
Pamiętajcie, że lepszym pomysłem jest rysowanie z natury, ponieważ zdjęcie zakłamuje światło i kolor, a także nie wychwytuje pewnych subtelnych niuansów, jakie istnieją w rzeczywistości, a które fajnie czasem podkreślić.
1. Ołówki
Grafit do spółki z węglem to najbardziej podstawowa technika rysunku. Wszelkie niedociągnięcia można usunąć gumką kauczukową lub chlebową, co daje praktycznie nieskończone możliwości modelowania przedmiotów.
Zaczynam od prostego szkicu, w którym staram się ująć podstawowe kształty przedmiotów, ich wzajemne ułożenie względem siebie i proporcje. Ten krok wszędzie jest taki sam.
Kolejnym krokiem jest zaznaczenie najmocniejszych cieni. Polecam układać ołówek nie pionowo, jak do pisania, a bokiem - łatwiej uzyskać gradację i rozmycie szarości.
Teraz pogłębiam poprzednie cienie, a także dodaję bardziej subtelne, delikatniejsze. Na tym etapie warto też pobawić się w zaznaczanie tekstur, jak np. drewno czy cętki gruszki.
Ostatnim etapem jest skonfrontowanie tego, co mi wyszło z obrazem rzeczywistym i ewentualne poprawki.
2. Cienkopisy kreślarskie
To nieco trudniejsza metoda - nie da się cofnąć raz postawionej kropki czy kreski. Z tego względu cienkopisy bardzo dobrze nadają się do rysunku z natury - trzeba sobie wyobrazić, jak przenieść coś na papier, dzięki czemu poza ręką ćwiczy się także umysł.
Zarys kompozycji. |
Kontury przedmiotów i podstawowego cienia. |
Cienie można nakładać punktami, kreskami albo 'szachownicą'. |
Zasugerowanie tła czyni kompozycję bardziej zwartą. |
3. Wodorozpuszczalny grafit
Narzędzie podobne do tradycyjnego ołówka, z tą różnicą, że gdy potraktować je wodą, to daje efekt akwareli. Użyteczna technika, która można wykorzystać aby skupić się na najistotniejszych cieniach, a te delikatniejsze zaznaczyć za pomocą wody.
Szkic wykonuje się dokładnie tak samo, jak zwykłym ołówkiem. |
Po pocieniowaniu można zostawić rysunek tak, jak teraz... |
...lub użyć pędzla i wody, aby zupełnie zmienić jego wyraz. |
4. Kredki akwarelowe
Kolorowe sztyfty dają więcej możliwości niż grafit czy węgiel. Dzięki nim można podkreślić nie tylko walor czy kształt przedmiotu, ale także jego kolor. Kredki akwarelowe dodatkowo dają możliwość rozmycia barw, co pozwala na uzyskanie bardzo ciekawych, delikatnych efektów w pracy.
Możecie robić element po elemencie lub najpierw nałożyć płaskie kolory, a potem cieniować. |
Po wycieniowaniu możecie zostawić pracę jak teraz... |
...lub za pomocą wody nadać kolorom więcej delikatności. |
III. MATERIAŁY
Poniżej macie spis wszelkich materiałów użytych do zmontowania tego tutoriala. Mam nadzieję, że pomoże Wam to w razie wątpliwości, w jakie rzeczy się zaopatrzyć.
- Derwent Sketching ołówki okrągłe w drewnie HB/2B/4B
- Derwent Graphik pisaki kreślarskie 0.2/0.8 czarne i 0.5 szarość
- Derwent watersoluble Graphitone wodorozpuszczalny grafit, bezdrzewny 6B
- Koh-I-Noor Mondeluz kredki akwarelowe
- Koh-I-Noor pędzel syntetyczny z białego nylonu
- Koh-I-Noor popSketch szkicownik lekko fakturowany, 110g/m2 (jeśli używacie wody, korzystajcie z kartek minimum 250g, mi po prostu zabrakło papieru)
FanOfTill |
0 komentarze:
Twój komentarz będzie widoczny po akceptacji administratorki gazetki.