725: Wielkie Arkana - Karty Tarota: Ciekawostki o kartach cz. I
W związku z konkursem graficznym organizowanym przez ekipę Nightwood (kliknij, aby przejść do tematu na forum) prezentuję Wam krótki spis Wielkich Arkanów. Mam nadzieję, że niektórym okaże się on pomocny w wykonaniu zadania konkursowego lub posłuży za swego rodzaju inspirację. Nie przedłużając jednak, serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w wyzwaniu oraz przyjrzenia się grupie kart Wielkie Arkana. Jeśli jesteś zainteresowany, więcej o konkursie możesz przeczytać w tym artykule.
Numery kart, podobnie jak ilustracje, zaczerpnięte są z tarota marsylskiego - jednej z najpopularniejszych talii. Natomiast opisy ich wyglądu odnoszą się do tego, co przedstawiają najczęściej. Należy pamiętać, że tarot w dużej mierze opiera się na różnorodnych symbolach, których jest przecież cała masa. Jeśli chodzi o podane znaczenie karty, jest ono ogólne (nie odnosi się do karty odwróconej).
Głupiec
Karta przedstawia wędrowca w kolorowym stroju oraz czapce błazna. Często niesie on tobołek i podpiera się kijem. Zwyczajowo pojawia się na białym tle oznaczającym jednocześnie pustkę i
pełnię. Poza tym, zdarza się, że na karcie widnieje pies gryzący podróżnika.
Nieoznaczony żadnym numerem (lub zerem). Głupiec interpretowany jest jako czas w którym nie zaczęła się jeszcze
właściwa gra, a wszystkie możliwości stoją otworem. Tyle, że
jest on na tyle bezmyślny, że nie potrafi wybrać żadnej z nich. Głupiec jest archetypem bajkowego "głupiego Jasia".
1. Kuglarz (Mag, Sztukmistrz)
Karta przedstawia człowieka w starszym wieku, często z czapką w kształcie symbolu nieskończoności. Trzyma w dłoni różdżkę, a na stole przed nim, leżą jego pozostałe atrybuty: sztylet lub miecz, kielich lub odwrócony kubek oraz kilka monet lub pentakl (płaski, przeważnie okrągły, przedmiot wykorzystywany w praktykach magicznych). Symbolizują one żywioły, odpowiednio: ogień, powietrze, woda i ziemia.
Mag najczęściej oznacza początek jakiegoś okresu życia, kiedy nie
zapadły jeszcze żadne decyzje, nie popełniono też błędów. Wszystkie
atuty są wiec teraz w naszych rękach.
2. Papieżyca (Kapłanka, Arcykapłanka)
Karta przedstawia starszą kobietę siedzącą na tronie. Ubrana jest ona w długą szatę i koronę papieską, a na kolanach trzyma książkę.
Papieżyca symbolizuje mądrość, wrażliwość, intuicję, a także wewnętrzną potrzebę rozwijanie talentów oraz wszelkich uzdolnień.
3. Cesarzowa
Karta przedstawia piękną kobietę, siedzącą na tronie. W odróżnieniu od Papieżycy, na głowie nosi ona koronę lub diadem, w jednej dłoni trzyma berło, a w drugiej - tarczę z wizerunkiem orła. Czasem wizerunek "tradycyjnej" Papieżycy jest zastąpiony całkowicie odmienną podobizną rzymskiej bogini Junony – opiekunki życia kobiet, w tym życia seksualnego i macierzyństwa. Jej atrybutem był paw.
Karta ta odnosi się do kobiety, jej zachowania i charakteru. Poza tym jest symbolem powodzenia i przyjemności.
Karta ta odnosi się do kobiety, jej zachowania i charakteru. Poza tym jest symbolem powodzenia i przyjemności.
4. Cesarz (Gospodarz, Imperator)
Karta przedstawia starszego, brodatego mężczyznę siedzącego na tronie. Nosi on koronę oraz złoty łańcuch na szyi, a w dłoniach dzierży berło i jabłko. Podobnie jak w przypadku Cesarzowej, obok Cesarza widnieje tarcza z namalowanym orłem.
Karta ta jest archetypem przywództwa, ojcostwa i władzy.5. Papież (Kapłan, Arcykapłan)
Karta przedstawia starszego człowieka w długiej szacie i koronie papieskiej, trzymającego w dłoni laskę z potrójnym krzyżem. Mężczyzna siedzi na tronie pomiędzy dwoma wysokimi kolumnami. Czasem widoczne są klęczące u stóp Papieża postaci, które ten błogosławi gestem prawej dłoni.
Czasem wizerunek "tradycyjnego" Papieża jest zastąpiony całkowicie odmienną podobizną Jowisza – rzymskiego boga nieba, burzy i deszczu. Atrybutami Jowisza były piorun i orzeł.
6. Kochankowie
Karta przedstawia trzy osoby. Wśród nich znajduje się jeden mężczyzna, a
także dwie kobiety: ciemno- i jasnowłosa, czasem jedna zdecydowanie
mniej urodziwa od drugiej. W różnych taliach nad mężczyzną unosi się
albo anioł, albo Kupidyn. Zdarza się także, że karta jest przedstawiana w uproszczonej wersji - z rysunkiem dwojga nagich ludzi.
Kochankowie są archetypem Adama i Ewy. Co ciekawe karta nie reprezentuje miłości czy romansu, a dylemat dotyczący uczuć i nowy etap w życiu miłosnym.
7. Rydwan (Powóz, Woźnica)
Karta przedstawia widziany z przodu rydwan powożony przez mężczyznę, czasem w koronie na głowie. Pojazd jest zaprzężony w parę koni lub sfinksów, zazwyczaj o kontrastujących barwach.
Zwierzęta często sprawiają wrażenie próbujących biec w przeciwne strony.
Rydwan stanowi przesłanie, że każdy z nas jest kowalem swojego losu i ponosi odpowiedzialność za własne życie. Poza tym, symbolizuje czas szybkich zmian, nowe możliwości i postęp.
8. Sprawiedliwość
Karta przedstawia kobietę w długiej szacie, czasem w przepasce
zasłaniającej oczy, siedzącą na tronie. W jednej dłoni postać trzyma wagę, w drugiej zaś miecz. Zdarza się także uproszczony wizerunek, przedstawiający po prostu postać mitologicznej bogini Temidy.
Przesłaniem tej karty jest „odpowiadaj za siebie” i przypomnienie, że za wszystko w życiu trzeba kiedyś zapłacić. Oznacza także rozwiązanie problemu.
9. Eremita (Starzec, Pustelnik)
Na karcie widoczny jest zgarbiony, brodaty starzec, ubrany w habit
albo pelerynę. Podpiera się laską, jednocześnie oświetlając lampą drogę
przed sobą.
Karta oznacza mądrość, doświadczenie, umiejętność podejmowania ważnych decyzji i uporządkowanie życia. Czasem interpretuje się ją również jako symbol samotności i opuszczenia.
Koło Fortuny symbolizuje zmienność losu i dalszy przebieg wypadków.
10. Koło Fortuny
Karta przedstawia duże, ośmio-szprychowe koło, czasem na podstawie z korbą. Zazwyczaj na obwodzie koła przedstawione są wizerunki kilku zwierząt, zdarza się też, że w czterech punktach koła umieszczone są litery TARO. Na karcie z XV-wiecznej talii Viscontich-Sforzów widnieją również łacińskie napisy. Starzec pod kołem mówi "jestem bez królestwa" (sum sine regno), postać wspinająca się w górę: "będę panował" (regnabo), postać u szczytu koła: "panuję" (regno), a postać osuwająca się w dół: "panowałem" (regnavi).Koło Fortuny symbolizuje zmienność losu i dalszy przebieg wypadków.
11. Moc
Karta przedstawia młodą osobę (mężczyznę lub kobietę) ujarzmiającą lwa. Czasem jest to postać gładząca dzikie zwierzę po głowie. W wersji uproszczonej na karcie widoczny jest Herkules lub Herakles walczący z lwem.Moc symbolizuje siłę, witalność i zdrowie.
Pozostałe 11 kart już wkrótce!
0 komentarze:
Twój komentarz będzie widoczny po akceptacji administratorki gazetki.