633: Zrób to sam: Tutorial cieniowania łusek
Dzisiaj zaprezentuję wam poradnik, w którym przedstawiam mój sposób cieniowania łusek. Mam nadzieję, że okaże się on pomocny. Enjoy it!
1.Zaczynamy od dwóch warstw. Kolor bazowy na dole, najlepiej ciemny, ale nie czarny. Lineart na górze.
2. Zaznaczamy światła na osobnej warstwie nad tłem, ale pod lineartem. Zależnie od stylu może to być miękki pędzel, twardy lub zależnie od nacisku piórka zmieniający krycie farby.
3. Jedno źródło światła jest nudne, więc zawsze przyda się drugie. Nowa warstwa nad poprzednią z punktu 2. Metoda też taka jak w poprzednim punkcie.
4. Poprawiamy wszystkie światła i cienie jakie do tej pory zrobiliśmy. Oczywiście pędzlem i też na nowej warstwie. Zaczynamy powoli cieniować łuski.
5. Tutaj na nowej warstwie jeszcze silniej wszystko rozświetlamy. Bardziej skupiamy się teraz na łuskach.
6. Ponownie poprawiamy rozświetlenie na nowej warstwie.
7. Teraz skupiamy się na szczegółach. Jasne kreski na brzegach łusek dają ładny efekt. Też na nowej warstwie
8. Bardziej szczegółowe cieie na nowej warstwie. Ciemniejszym kolorem niż bazowy zaznaczamy cienie przy brzegach łusek.
9. Teraz pora na fazę końcową. Może się zdażyć, że mamy dużo warstw i nie chce się ich nam kopiować i scalac w jedno. Prosta sprawa. Zostawiamy widoczne wszystkie warstwy oprócz lineartu. Zaznaczamy caly obszar malowania (Ctrl + A) i następnie kopiujemy (Ctrl + Shift + C). Skopiują się wszystkie warstwy, które aktualnie są widoczne i automatycznie scalą się w jedną warstwę. Wklejamy (Ctrl + V). Jeśli nowa warstwa, która utworzyła się po wklejeniu jest na samej górze warstw - zostawiamy ją w spokoju. Jeśli jest niżej - przeciągamy na samą górę. Kopiujemy warstwę z lineartem i przeciągamy ją nad naszą nową warstwę ze scalonymi warstwami. zaznaczamy obszar poza lineartem (oczywiście na warstwie z lineartem, żeby się komuś nie pomyliło) i usuwamy kolor z drugiej warstwy poniżej. Powinno wyjść to samo co na obrazku powyżej, tyle że bez tła i z widocznym lineartem.
10. Dodajemy jakieś pasujące tło pod naszą warstwą ze smokiem.
Poprawiamy co możliwe, usuwamy zanieczyszczenia, dodajemy szczegóły.
Koloryzujemy, poprawiamy kontrast, wyostrzamy. Ja dodałam jeszcze drobny blask na łuskach.
Poprawiamy co możliwe, usuwamy zanieczyszczenia, dodajemy szczegóły.
Koloryzujemy, poprawiamy kontrast, wyostrzamy. Ja dodałam jeszcze drobny blask na łuskach.
11. Można pobawić się jeszcze bardziej z koloryzacją i filtrami. :)
Czy poradnik okazał się przydatny? na opinie czekam w komentarzach !
Averris |
fajnie przedstawiony tylko ze ja wciaz nie wiem jak ty tak szybko wykonujesz te wspaniale smoki :( !
OdpowiedzUsuńPodpisuję się pod powyższym komentarzem, też tego nie ogarniam, czitujesz w PS'ie :C
OdpowiedzUsuńBardzo przydatny poradnik. Czytelnie napisany i ciekawie przedstawiony. Dobrze, że ma obrazki, bo lepiej się w nim odnaleźć. ^^ Na pewno wiele razy się przyda. ~ Kisiel.
OdpowiedzUsuńnajlepszy grafik na nwd :) widze ze nowy styl przyjelas troche. czekam na nowe warianty od Ciebie :) pozdrawiam Nellka.
OdpowiedzUsuńbardzo przydatny tutek, mam nadzieję że mi się kiedyś przyda jak spróbuję nowej techniki, już wylądował w favach u mnie na dA ;)
OdpowiedzUsuń