Alfons Mucha był czeskim grafikiem i malarzem, przedstawicielem secesji i sztuki przełomu XIX i XX wieku. Urodził się w lipcu 1860 roku i zmarł w 1939 roku w Pradze. Tam również powstało muzeum jego twórczości. W wieku 35 lat zyskał sławę dzięki plakatowi wykonanemu do sztuki Gismonda Victoriena Sardou, w wielkim pośpiechu zamówionego przez aktorkę Sarę Bernhardt.
Każdy na pewno choć raz widział motyw pochodzący z prac Alfonsa Muchy- na przedmiotach codziennego użytku czy też dekoracyjnych. Zaskakujące jest to, że 70 lat temu jego prace tak samo ozdabiały plakaty reklamowe, kalendarze, karty dań, okładki i tytuły eleganckich czasopism. Z czasem zaczął publikować serie własnych grafik (już nie na zamówienie), które drukowano na jedwabiu i były chętnie nabywane przez kolekcjonerów.
W ciągu życia wykonał wiele grafik, dekoracji, kostiumów, serii fresków, a nawet projekt czechosłowackiego godła państwowego oraz pierwsze znaczki i banknoty. Zyskał uznanie na całym świecie, w tym także w USA.
|
L'Améthyste Kliknij w obraz, aby powiększyć. |
|
Savonnerie de bagnolet Kliknij w obraz, aby powiększyć. |
Choć minęło tyle lat jego prace wcale nie kojarzą się z malarstwem dawnych epok. Wciąż prezentują się świeżo i współcześnie. Tak jak kiedyś są popularnym tematem wielu ozdób, urzekają oryginalnością, lekkością i pomysłem. Zdecydowanie niepowtarzalny styl Alfonsa Muchy- wyraźny kontur, jasne kolory oraz bogactwo arabesków i wymyślnych szczegółów, zasługują na nieco zainteresowania. Więc mam nadzieję, że gdy następnym razem natkniecie się na coś związanego z Alfonsem Muchą, nie uznacie tego za zwyczajnie ładny obrazek z programu graficznego, a za dzieło spod ręki utalentowanego Czecha.
|
Lato
Kliknij w obraz, aby powiększyć. |
0 komentarze:
Twój komentarz będzie widoczny po akceptacji administratorki gazetki.