Gazetka iNightwood
  • Strona Główna
  • Co i kiedy?
  • Nasza Ekipa
    • Rekrutacja
    • Kontakt
    • Autorzy iNightwood
  • Smok miesiąca
  • Poradniki graficzne

897: Kreatywnie, czyli pierwsza epicka bitwa z martwą i żywą naturą


Witajcie!
O ile poprzedni odcinek był dość teoretyczny, dzisiaj będzie bardzo dużo praktycznych rzeczy. Podobnie, jak ostatnio, odcinek podzielony jest na dwie części, przy czym druga na razie pozostanie moją słodką tajemnicą. Zaczynajmy!

I. UPROSZCZONA KOMPOZYCJA Z FIGUR GEOMETRYCZNYCH

Informacje natury matematycznej, jakie udostępniłam Wam w poprzednim tekście, nie pojawiły się w nim bez powodu. Rozplanowywanie i tworzenie podstawowego szkicu za pomocą figur i kresek to najprostsza metoda rysunkowa. Nosi wiele mówiącą nazwę 'od ogółu do szczegółu' i dokładnie na tym polega.

Na samym początku, gdy macie białą kartkę przed nosem i to, co chcecie narysować kawałek dalej, ciężko jest uchwycić jeden istotny element, od którego będzie zależała reszta pracy. Ośmielę się stwierdzić, że przy bardzo rozbudowanych kompozycjach jest to wręcz niemożliwe, ponieważ w planowanym rysunku istnieje całe mnóstwo mniej i bardziej ważnych elementów. Oczywiście możecie próbować zaczynać np. od środka  i potem dorysowywać resztę, ale jest to metoda obarczona dużym ryzykiem - jeśli w połowie pracy uznacie, że coś nie wyszło, najczęściej nie da się tego poprawić. Jest to również o wiele trudniejszy sposób rysowania.

Metoda od ogółu do szczegółu dzieli pracę nad rysunkiem na trzy etapy:

1. Rozplanowanie wszystkiego na kartce.
Używaj ołówka o średniej twardości (najlepiej HB-B, max 2B), dającego się łatwo wytrzeć z kartki. W tej części najlepiej korzystać  z ołówków automatycznych, ponieważ dają jednolitą i cienką linię, której łatwo się pozbyć. Rysuj szybko, nie zastanawiaj się nad tym, jak to wygląda. Twoim zadaniem jest zajęcie powierzchni całej kartki za pomocą wstępnego szkicu. Trzeba zrobić to tak, aby przy cieniowaniu nie zostawały białe plamy. Brzegi kartki możesz zostawić białe, jeśli chcesz, jednak szkic zrobiony na całej wygląda o wiele lepiej. Zaznacz poszczególne elementy kompozycji za pomocą figur geometrycznych, jakie odpowiadają podstawowym kształtom rysowanych przez Ciebie przedmiotów. Za pomocą figur możesz także rozplanować sobie kompozycję jako taką.

Tak trzeba na to patrzeć.
Samą kompozycję też można zamknąć w figurach, np. w trójkącie.


2. Wprowadzanie pierwszych szczegółów do szkicu
Gdy już wiesz, jak wszystko rozkłada się na kartce, pora zacząć nadawać pierwsze realne kształty wybranym przez Ciebie przedmiotom. Pamiętaj, że rysujesz Z NATURY, a więc przyglądaj się, jak wyglądają rzeczy, które rysujesz - czy są owalne, kanciaste, czy zachodzą jeden na drugi. Do nanoszenia bazowego szkicu - po którym będzie już tylko cieniowanie - możesz użyć albo dotychczasowego ołówka, albo bardziej miękkiego, dzięki któremu uzyskasz pewniejszą linię (np. ja do szkicu użyłam 2B, a do ostatecznych konturów 5B).
UWAGA! Uważaj, by kontury nie były bardzo mocne w miejscach, gdzie pada największe światło! (chyba że chcesz uzyskać lekko komiksowy efekt -> grube kontury i wypełnienie).

3. Cieniowanie
Jak sama nazwa wskazuje - zapełniamy kontury kolorem i różnymi jego gradacjami. Tutaj najlepiej użyć kilku ołówków - sugerowałabym, aby były to minimum trzy. Ja najbardziej lubię korzystać z kontrastów - 3H, HB i jakiś wysoki B, np. piątka albo szóstka. Natomiast jeśli chcecie aby rysunek był bardziej 'gładki' i wymuskany, używajcie zbliżonych twardości (np. 3B, 5B, 7B etc.). Bardzo ważne jest, abyście cieniowali przedmioty w taki sposób, w jaki cienie rozkładają się na nich w rzeczywistości. Nie róbcie żadnych zdjęć, nie rysujcie z tzw. stock photos (w sensie nie róbcie kalki z nich, wykorzystywanie samych póz i motywów jest jak najbardziej dobrym pomysłem). Dlaczego? Ponieważ zdjęcia, szczególnie jeśli są źle zrobione, bardzo przekłamują kolory (np. nie widać odcieni światła na skórze, jest ona w jednolitej gradacji koloru), a czasem także i perspektywę. Nie martwcie się też, jeśli coś wydaje Wam się nienaturalne w ułożeniu, choć bardzo się staraliście - pewne rzeczy tak mają i dlatego trochę się je przekłamuje (albo nie rysuje wcale). :)

II. SŁODKA NIESPODZIANKA PROWADZĄCEGO

Rozumiem, że zdjęcia i słowa jako takie nie są w stanie w pełni oddać tego, o czym piszę. W związku z tym, po wielu trudach, bojach z niedziałającym sprzętem i bataliach o kreatywny pomysł na statyw do kamery (nie chcecie wiedzieć, naprawdę :D) udało mi się zmontować dla Was mały filmik. Tak, to martwa natura ze zdjęcia powyżej - ach, kocham łamać własne reguły - ale była po prostu najłatwiejsza z tych, jakie mi się trafiły lub jakie sama wymyślałam, więc uznałam, że na początek będzie w sam raz. Mam nadzieję, że spodoba się Wam ta mała niecna niespodzianka i że będzie to godne podsumowanie dzisiejszego artykułu.
Zapraszam do oglądania!


Materiały użyte w video:
- papier gładki 90g (zwykły, do drukarki)
- ołówek automatyczny 0,5mm
- ołówki Derwent z serii Graphic: 3H, HB, 5B
Czas pracy: około 40 minut

Na dzisiaj to już wszystko. Mam nadzieję, że już łapiecie, o co chodzi w tej mojej pisaninie. Jeśli spodobał Wam się tutek z filmem, dajcie znać w komentarzach, a na pewno pojawi się ich więcej :)
Miłego rysowania!

FanOfTill

12 komentarzy:

  1. Anonimowy30 czerwca 2014 15:33

    Świetny filmik! Fajnie rysujesz. Mi na razie kiepsko idzie. ;( I muszę dokupić parę ołówków, bo mam tylko HB i automatyczny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. FanOfTill30 czerwca 2014 17:23

      Na Twoim miejscu poszłabym w stronę miękkich ołówków i dokupiła jeszcze 3B i 5 albo 6B. Jeśli natomiast chcesz uzyskać taki kontrast jak w mojej pracy, to dodaj do tego jeszcze 2 albo 3H, czyli dość twardy. :]
      Jeśli chcesz to możesz zalinkować tutaj swoje prace, może coś podpowiem. ^^

      Usuń
      Odpowiedzi
        Odpowiedz
    2. Odpowiedz
  2. Anonimowy30 czerwca 2014 20:44

    Lepiej rysować np. ze zdjęcia czy z tego co widzimy przed sobą?

    Różowa Panna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. FanOfTill30 czerwca 2014 23:07

      Tylko i wyłącznie z natury, czyli z tego, co przed sobą widzisz. Zdjęcia bardzo często przekłamują kolorystykę, przez co łatwo jest odróżnić rysunek zrobiony ze zdjęcia od tego z natury. :] Możesz też korzystać z tzw. stock photos, jednak radzę wykorzystywać tylko np. pozę człowieka, jaką przedstawia dane zdjęcie.

      Usuń
      Odpowiedzi
        Odpowiedz
    2. Odpowiedz
  3. Anonimowy1 lipca 2014 09:30

    Dzięki za wyjasnienie.


    Różowa Panna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
      Odpowiedz
  4. Sonea1 lipca 2014 16:09

    Mega filmik w weekend spróbuję tez takie naszkicować!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
      Odpowiedz
  5. Anonimowy1 lipca 2014 16:35

    Nie zgodzę się co do wskazówki w 3. - nigdy nie należy tak mocno odznaczać linii konturowych i ich wypełniać, należy rysować plamą zaczynając od jaśniejszych i stopniowo pogłębiając te ciemniejsze (nigdy też nie zaczynamy od ciemniejszych, bo nagle może się okazać że zabrakło nam skali czerni..), zwłaszcza że ludzkie oko automatycznie skupia się na najciemniejszym/najbardziej wyraźnie zaznaczonych punktach. Generalnie należy pracować nad całością, nad wszystkimi elementami jednocześnie, a nie skupiać się po kolei na jednym.

    Pizza z selerem dla wszystkich!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. FanOfTill1 lipca 2014 20:35

      To zależy od efektu jaki chcesz uzyskać - ja lubię, jak widać kontury, choć rysowanie plamą jest bardzo efektowne np. w wykorzystaniu kredek akwarelowych albo pasteli. Na pewno o tym też kiedyś będzie. :] Co do drugiego - masz rację, tutaj mój błąd, stare nawyki wyszły.

      Usuń
      Odpowiedzi
        Odpowiedz
    2. Odpowiedz
  6. Anonimowy1 lipca 2014 18:34

    Zamówiłem na allegro zestaw ołówków przyjdzie za dwa dni. Wakacje to idealny czas na rozpoczęcie takiej zabawy. :D Już nie mogę się doczekać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
      Odpowiedz
  7. Załamana1 lipca 2014 19:32

    Chyba z pięć razy już próbowałam narysować to i ciągle nie wychodzi. Dla ciebie to takie łatwe a ja klnę nad tym rysunkiem i wszystko wygląda okropnie. Nie pokazuję nic, bo się wstydzę. Po prostu... nasz talent. A normalnym ludziom tak dobrze nie jest i wychodzą jakieś ufoludki. A to całe cieniowanie to jakaś czarna magia. :((

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. FanOfTill1 lipca 2014 20:33

      Mi też za pierwszym, drugim i setnym razem nie wychodziło. Musisz po prostu złapać trochę cierpliwości i ćwiczyć - ja rysuję od prawie 10 lat. :]

      Usuń
      Odpowiedzi
        Odpowiedz
    2. Odpowiedz
  8. Anonimowy1 lipca 2014 20:05

    Btw. Masz zajebisty avek.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
      Odpowiedz
Dodaj komentarz
Wczytaj więcej...

Twój komentarz będzie widoczny po akceptacji administratorki gazetki.

Nowszy post Strona główna Starszy post
Subskrybuj: Komentarze do posta (Atom)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Informacja

Czekając na powrót Nightwood zapraszamy do lektury naszych archiwalnych artykułów, które świetnie uwieczniły niepowtarzalny klimat tej społeczności. : )

Najgorętsze w tym miesiącu

  • 999: 10 lat Nightwood - historie graczy
    Nocny Las w tym roku świętuje dziesiąte urodziny. Z tej okazji zapytałam kilku jego najstarszych mieszkańców - osoby będące tutaj niem...
  • 563: Smoki poza NWD: Smoki w heraldyce polskiej
    Co przychodzi nam do głowy, gdy myślimy "smok"? Fantastyka, zianie ogniem, potęga, magia, legenda, potwór, towarzysz, sesje rpg, b...
  • 515: Temat Miesiąca: Najwaleczniejsze smoki Nightwood
    Screen został zrobiony podczas tworzenia artykułu, jest więc nieaktualny. Tysiące sztuk srebra wydane na szkolenia, akademię, k...
  • [Nieaktualne] Tymczasowe Forum Nightwood
    Aktualizacja: Niestety wraz z wyłączeniem for hostowanych na serwisach czo.pl forum zostało usunięte. Na czas trwania prac nad nową w...
  • 156: Smoczy Graficy 1: Zmora
    Smocze Gify Zmory Pierwszy gif wykonany w Photoshopie Wielu z Was, w tym osobiście ja, bardzo podziwia pr...
  • 1002: Robinsonowie: Nieukończony List
    Dziesięć lat od zakończenia pierwszej forumowej edycji konkursu Robinsonowie powracają - tym razem, chociaż przecież nie po raz pierwszy, w ...
  • 847: Wielkanoc: życzenia oraz słomiane maszkary i kolorowa bibuła
    Chciałam rozpocząć od ilustracji, na której Jezus Chrystus wjeżdża do Jerozolimy na grzbiecie dinozaura, ale postanowiłam pozostawić to n...
  • 123: Żywioły i smocze łupy 10: Czarne Jagody i Smok Elektryczności
    Przedmiot tygodnia: Czarne Jagody Te słodziutkie, duże i granatowe jagódki są niezwykle ważnym składnikiem w Nightwood. Występują niemal ws...
  • 8. Żywioły i smocze łupy 1: Smok Księżyca
    Autorem Smoka Księżyca jest Hackeris. Pomysłodawczyni czekała aż od 26 września 2009 roku na wejście żywiołu do Nightwood. D...
  • 509: Smoki poza NWD 12: Smok Świętego Jerzego
    Święty Jerzy (po angielsku Saint George - tak, tak, bowiem wbrew pozorom George to nie swojski Grzegorz, a właśnie Jerzy; natomiast odpowied...
Obsługiwane przez usługę Blogger.

Polecamy

Polecamy

.

.

Archiwum iNWD

  • ►  2019 (2)
    • ►  listopada 2019 (1)
    • ►  marca 2019 (1)
  • ►  2016 (1)
    • ►  maja 2016 (1)
  • ▼  2014 (234)
    • ►  listopada 2014 (18)
    • ►  października 2014 (4)
    • ►  września 2014 (14)
    • ►  sierpnia 2014 (30)
    • ►  lipca 2014 (37)
    • ▼  czerwca 2014 (28)
      • 897: Kreatywnie, czyli pierwsza epicka bitwa z mar...
      • 896: Jak Border. robi ramki? Na żywo już teraz!
      • 895: Wielki przegląd proponowanych żywiołów Spiki ...
      • 894: Wasze pomysły na lepsze NWD: Pakiet Antyspamowy
      • 893: Wielki przegląd proponowanych żywiołów Spiki ...
      • 892: Jak Border. robi ramki? Już w niedzielę zobac...
      • 891: Wielki przegląd proponowanych żywiołów Spiki ...
      • 890: Darmowe ramki (13) dla Smoka Świętojańskiego ...
      • 889: Noc Kupały
      • 888: Wielki przegląd proponowanych żywiołów Spiki ...
      • 887: Wasze pomysły na lepsze NWD: Najlepsze smocze...
      • 886: Dlaczego jedna z nazw Smoka Świetlika jest bł...
      • 885: Koniec Pełni Trzynastego i pierwsze oznaki ev...
      • 884: Leśne ploteczki: Gilfuin i użytkownicy o nowy...
      • 883: Nowy żywioł: Smok Świętojański!
      • 882: Świątynia Avatea - polinezyjskie bóstwo i łod...
      • 881: Finał Brylantowego Śpiewu 8
      • 880: Kącik Muzyczny 2: Ładne, niecodzienne oraz ko...
      • 879: Lista kandydatów do głosowania na Smoka Czerwca
      • 878: Pełnia Trzynastego: Nowa wyprawa i osiągnięcie!
      • 877: Kreatywnie, czyli pokaż mi, jak rysujesz pros...
      • 876: Zgłoszenia do głosowania na Smoka Czerwca
      • 875: Kącik Kupiecki: Bum na loterie, rubiny wciąż ...
      • 874: Ramkowe metamorfozy - trochę formalności i zg...
      • 873: Klany Hodowlane - zgłoszenia
      • 872: Wywiady w iNightwood. cz.II
      • 871: EDIT1: Nocny Las ponownie poza naszym zasięgiem
      • 870: Pod redakcyjną lupą: Maleficent
    • ►  maja 2014 (14)
    • ►  kwietnia 2014 (22)
    • ►  marca 2014 (20)
    • ►  lutego 2014 (27)
    • ►  stycznia 2014 (20)
  • ►  2013 (319)
    • ►  grudnia 2013 (30)
    • ►  listopada 2013 (22)
    • ►  października 2013 (32)
    • ►  września 2013 (29)
    • ►  sierpnia 2013 (32)
    • ►  lipca 2013 (29)
    • ►  czerwca 2013 (20)
    • ►  maja 2013 (25)
    • ►  kwietnia 2013 (21)
    • ►  marca 2013 (28)
    • ►  lutego 2013 (29)
    • ►  stycznia 2013 (22)
  • ►  2012 (441)
    • ►  grudnia 2012 (29)
    • ►  listopada 2012 (20)
    • ►  października 2012 (20)
    • ►  września 2012 (30)
    • ►  sierpnia 2012 (35)
    • ►  lipca 2012 (40)
    • ►  czerwca 2012 (45)
    • ►  maja 2012 (38)
    • ►  kwietnia 2012 (45)
    • ►  marca 2012 (74)
    • ►  lutego 2012 (64)
    • ►  stycznia 2012 (1)

  .

  .

Serie artykułów

  • Głosowanie na Smoka Miesiąca (104)
  • Leśne Wieści (85)
  • Zrób to sam (71)
  • wywiad (57)
  • Paczuszka Pandory (55)
  • Wasze pomysły na lepsze NWD (47)
  • Od Ekipy iNightwood (44)
  • Kocia Edukacja (42)
  • Leśne opowieści (42)
  • Oceny Smoczych Ramek (33)
  • Wakacje z iNightwood (28)
  • temat miesiąca (27)
  • Artykuły okazjonalne (24)
  • Pod redakcyjną lupą (24)
  • Smoki poza NWD (23)
  • Nasze Klany (22)
  • Żywioły i smocze łupy (22)
  • Przeminęło z wiatrem (21)
  • Spojrzenie na krzykopudło (17)
  • te pożądane trofea (17)
  • Smoczy Graficy (16)
  • Z zakurzonych kart Zgromadzenia (16)
  • inne (14)
  • Podsumowanie miesiąca (12)
  • Forumowe sensacje (11)
  • O mnie i o Tobie (11)
  • Zza kulis Małej Sceny (10)
  • Kreatywnie! (9)
  • Pokuciowe Metamorfozy (9)
  • Gotowe ramki (8)
  • Klany na Zgromadzeniu (8)
  • Dokoła Nocnego Lasu (6)
  • Kącik Kupiecki (6)
  • kronika poszukiwań Cath (6)
  • warsztaty literackie (6)
  • Elementy Nocnego Lasu pod lupą (5)
  • Kącik Muzyczny (5)
  • Nietypowe nightwoodowe pasje (5)
  • Ramkowe metamorfozy (4)

.

Chrome Pointer

Artykuły wg. autorów

  • Catherinne_ (334)
  • Cerro (56)
  • Lady Adria (48)
  • Akayla (47)
  • Shining Night (45)
  • Smocza pani (44)
  • Rołdż (41)
  • Miij (38)
  • Entomologia (33)
  • Zetiri (30)
  • Spika (29)
  • Kot Kreskowy (24)
  • K R I S (22)
  • Averris (19)
  • nimfaEri (17)
  • Aszli (15)
  • -Sith- (13)
  • Border. (13)
  • The*Darkness (12)
  • Elsa96 (11)
  • FanOfTill (11)
  • Bredzisz (10)
  • Excited (8)
  • Alruna Septim (7)
  • Kodokuna Neko (6)
  • Paweto (6)
  • Narkotyk. (5)
  • Nerwofil (4)
  • Szpon (4)
  • woofcio (4)
  • Finito (3)
  • Scarlatto. (3)
  • Zenida (3)
  • Donast. (2)
  • Hao Asakura (2)
  • Hyden (2)
  • Liza (2)
  • Magpie. (2)
  • Maxine (2)
  • Blizzard (1)
  • Karasis (1)
  • Smok (1)
High Quality Blogger Templates
Copyright © 2012 Gazetka iNightwood - Designed by SoraTemplates - and Free Blogger Templates.

Back to top