450: Poradnik graficzny: Cieniowanie smoka
Aby powiększyć grafikę, otwórz ją w nowym oknie. |
Poszczególne postępy cieniowania będą oznaczone w punktach od 1-6 (każdy z obrazków jest nimi oznaczony)
1. Jak widać mamy już stworzoną warstwę o nazwie "tło", którą dajemy na sam dół i wybieramy do niej kolor bazowy smoka, przydatny w drugiej warstwie, którą nazywamy kolorem bazowym. Na samej górze umieszczamy lineart smoka (jest to widoczne w polu oznaczonym czerwoną otoczką). Następnie wybieramy dwa kolory - ciemniejszy od bazowego i kolor światła jaki pada na łuski.
2. Na drugim obrazku zaznaczyłam skąd pada światło. To bardzo pomocne, gdyż cieniując widzimy gdzie nanosić światło, a gdzie cienie. Pod lineartem tworzymy kolejną warstwę o nazwie "cienie". Wybieramy twardy pędzel np. o wielkości 20 px kryciu 16 % i przepływie 56%. Cienie nanosimy kolorem ciemniejszym od koloru bazowego. Nanosimy je na dolną część łusek.
3. Teraz zabieramy się za światła. Tworzymy warstwę o takiej nazwie i wybieramy nasz jaśniejszy kolor. Sugeruję wybrać miękki pędzel o kryciu np. 7 % i przepływie 56%. Ważne jest też ustawienie jego twardości, jak w tym przypadku główna średnica, która wynosi 29% i twardość 15%. Oświetlenie łusek nakładamy w zależności od tego, gdzie pada światło. W tym przypadku jest ono u góry, więc tam będzie najbardziej widoczne.
4. Widzimy jak mniej więcej ma to wyglądać. Do cieniowania potrzebna jest przede wszystkim wyobraźnia. Musimy przynajmniej mniej więcej wiedzieć, w której części ciała ustawić cienie, a gdzie światła. Na sam początek sugeruję też wzorować się na innych pracach przy cieniowaniu.
5. Tutaj jak widać zabieramy się za ogon. Tak jak przy głowie i szyi ustalamy gdzie pada światło, a gdzie cień. Ponownie przechodzimy na warstwę o nazwie "Cienie" i ustawiamy krycie na 20 i 10% (tak jak jest to zaznaczone na obrazku). Ogon znajduje się z tyłu, więc idąc na logikę cienie będą z jego tylnej strony a światła - z przedniej.
6. Przechodzimy na warstwę odpowiedzialną za "światła". Na początek krycie ustawiamy na 7%, żeby wstępnie nałożyć dane światło, a następnie zmniejszamy krycie na 2-4 %, żeby dokładnie je zaznaczyć.
JUŻ NIEDŁUGO
Bardzo dokładny tutorial na podstawie jednej z moich prac umieszczonej w linku poniżej.Zajrzyj!
bardzo pomocne! widzialam juz to na dA ale wlasnie bez opisu i dobrze ze go dodalas :P
OdpowiedzUsuńfajne ^^
OdpowiedzUsuńa mam pytanie
OdpowiedzUsuńnaglowek tez robilas co jest na stronie gazetki?
tak, to również moja praca. ^^
OdpowiedzUsuńDziękuję, na dA było ale bez opisu ;) pozdrawiam, Tirea
OdpowiedzUsuńTak myślałam, że nagłówek jest Twój. :D Tutek znam od dawna, więc wiem, że jest bardzo przydatny. ^^ ~ Kisiel.
OdpowiedzUsuń