409: Spróbuj sam! Korzystanie z pędzli (brushy) w GIMPie 3
Korzystanie z pędzli (brushy) w GIMPie - część trzecia - zastosowanie technik w praktyce
poziom trudności: średnio zaawansowany (wymagana znajomość pracy na warstwach)
Nie wiesz, jak dodać nowe pędzle do programu? Jak posługiwać się gradientami? Jak stosować filtry? Jak zmieniać ustawienia pędzli? Przed rozpoczęciem pracy z tym poradnikiem, przeczytaj koniecznie dwie poprzednie części!
Część I
Część II
Przykład 1 : Ramka dla smoka Natury
Rozpoczynamy od stworzenia nowego pliku. Jak tworzę ramki o wymiarach co najmniej 550x550px, tak aby po wyświetleniu komentarzy tło nie ucinało się i nie powtarzało. Każdy plik warto zapisywać w formacie .xcf (czyli formacie gimpowskim), ponieważ można później edytować osobno każdą warstwę obrazka. Dopiero po zakończeniu pracy zapisujemy obrazek dodatkowo jako .png lub .gif (zachowując plik .xcf)
Wypełniamy tło gradientem, wybierając odcień podstawowy (u mnie zielony) i odcień tła (u mnie czarny). Gradient możemy kłaść od dołu lub od góry, tu zdecydowałam się na jaśniejszą górę i ciemniejszą podstawę.
Aby poprawić nieco tę gładka powierzchnię, używamy pędzla z drobnym wzorkiem do nadania tekstury. Tworzymy nową, przezroczystą warstwę ("wzór na tle'') i kolorem białym smarujemy po całej powierzchni (można nakładać wzór równo lub skorzystać z opcji narzędzia "drganie", co rozrzuci nam nieco drogę pędzla.
Aby nadać kolor wzorkom, możemy skorzystać z opcji "barwienie" lub pobawić się gradientem. Zaznaczamy ptaszkiem okienko "blokowanie" na warstwie "wzór na tle", aby ochronić przezroczyste obszary.
Następnie wybieramy dwa nowe kolory gradientu - nie chciałam, żeby były zbyt jaskrawe, więc użyłam nieco ciemniejszej i nieco jaśniejszej zieleni niż odcień bazowy gradientu.
Dzięki temu uzyskamy płynną zmianę barwy.
Tworzymy kolejną przezroczystą warstwę ("kwiaty w tle''). Na niej umieścimy główne ozdoby - w tym wypadku kwiaty. Wybieramy odpowiedni, uprzednio zainstalowany pędzel, możemy zmienić jego właściwości i wielkość. Wielkość pędzla możemy zmieniać używając klawiszy skrótowych - nawiasów kwadratowych. Jest to wygodniejsze niż ciągłe wracanie do menu. Możemy na razie używać koloru białego, a potem dostosować barwę za pomocą opcji "barwienie''
W razie potrzeby, gdy kwiaty zbyt odcinają się do tła, możemy zmniejszyć krycie całej warstwy.
Aby jeszcze bardziej zmiękczyć kwiaty, nadamy im zewnętrznego blasku. Posłużymy się przy tym filtrem "Rozmycia Gaussa". Najpierw kopiujemy warstwę "kwiaty w tle" dwa razy. Teraz nadajemy poświatę pierwszej skopiowanej warstwie, ustawiając Filtr -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa na wartość 5 px. Drugiej skopiowanej warstwie dajemy jeszcze większą poświatę, podwajając wartość filtra - można to zrobić w prosty sposób: kliknąć na wybraną warstwę, i wybrać Filtr -> Powtórz ostatnio używany filtr (dwukrotnie). Jeśli chcemy, możemy za pomocą Barwienia zmienić kolor jednej lub obu warstw z poświatą - wybierając kolor jaśniejszy albo kontrastujący. W tym przypadku pozostawiłam oryginalną zieleń, żeby nie przeładować szczegółami i tak już bogatej ramki. Tworząc poświatę należy pamiętać, aby główną warstwę "kwiaty w tle" przesunąć na wierzch, a warstwy z poświatą pod spód (przy czym na samym spodzie powinna się znaleźć warstwa o największym rozmyciu).
Tworzymy kolejną przezroczystą warstwę ("kwiaty w tle2"), dzięki której stworzymy łagodne przejście między jaskrawymi kwiatami a tłem. Wybieramy drobniejszy pędzel i malujemy, zachodząc częściowo na większe kwiaty. Tak jak poprzednio, można najpierw użyć białego koloru, a potem zmienić go opcją "Barwienie".
Dobieramy odpowiedni, niezbyt jaskrawy kolor, a następnie zmniejszamy krycie warstwy we właściwościach warstwy, aż uzyskamy stonowany efekt. Dzięki temu ramka nabierze głębi.
Dla ozdoby menu w ramce, możemy u góry dodać ozdobny pasek. Dodajemy nową, przezroczystą warstwę ("pasek"). Za pomocą narzędzia "Zaznaczenie prostokątne" zaznaczamy u góry ramki długi pasek. Nie wyłączając zaznaczenia, możemy teraz malować wewnątrz paska.
Żeby pasek nie odcinał się ostro od tła, ale przechodził łagodnie, musimy popracować nad zaznaczeniem. Wybieramy Zaznaczenie -> Zmiękcz (dzięki temu brzegi naszego paska pozostaną rozmyte, gdy potraktujemy je pędzlem), ustawiając wartość na 10-15px. Następnie używamy wybranego pędzla.
Gotowa na przyjęcie smoka ramka oraz zamieszkana ramka:
Oraz plik do pobrania w formacie .xcf, ze wszystkimi warstwami: KLIK
Obrazek można dowolnie przerabiać, lub po prostu dodać imię smoka i użyć jako tła.
Entomologia |
0 komentarze:
Twój komentarz będzie widoczny po akceptacji administratorki gazetki.