Jak wyhodować walecznego smoka, czyli zmagania Hodowców z leniwymi gadami
Dobrze rozłożone statystyki, kilka dodatkowych szkoleń, gem albo i dwa i smok o wdzięcznym imieniu Nowicjusz (poziom 8) zrywa się do walki! Wybierzmy sobie jakiegoś dobrego przeciwnika... O, jest.
Nauglamir, smocze jajko. Będzie łatwo...
» Nauglamir używa zdolności specjalnej Wieczny Mróz i zadaje 9740 obrażeń!Bojowy ryk smoka Nauglamir obniża współczynnik Zręczność rywala o 5%!Nauglamir zwycięża!Nauglamir otrzymuje 19 punktów pojedynku i 20 sztuk srebra!
Hm. Chyba coś poszło nie tak. Nasz potężny gad okazał się marnym tchórzem. Tylko dlaczego? Przecież był szkolony, karmiony i dopieszczany... W czym tkwi sekret silnych smoków?
PRESTIŻOWA LISTA
Na głównej stronie NWD, w pełnej chwale i blasku, znajduje się lista Najbardziej Walecznych Smoków. Możemy zerknąć na pyszniące się na piedestale najbardziej waleczne gady wszech czasów, gdzie wszelkie zmiany zachodzą powoli lecz nieubłaganie, a potem zerknąć na dynamiczną listę najlepszych smoków danego tygodnia - oo, tu dopiero imiona bestii przewijają się jak w kalejdoskopie!
|
Screen zrobiony w chwili pisania artykułu, oczywiście już nieaktualny. |
WAŻNA DIETA
Ogrzewamy jajo zaledwie kilka razy, a potem czeka nas cierpliwe karmienie chowańca - jedyny sposób, by osiągnąć kolejny poziom rozwoju, a poza tym ważny sposób na podniesienie wybranych statystyk smoka. Pokarm, jakim raczą się nasze maszkary, jest dostępny w nieskończonych ilościach, nie trzeba o niego walczyć czy szukać na krańcach Nocnego Lasu. Jaki mamy wybór przy komponowaniu smoczej diety? Najpopularniejsze składniki to Zwierzęce Mięso (najbardziej przecież naturalna potrawa drapieżców), dodające Siły Fizycznej oraz Ziarno, zdrowy przysmak podwyższający Kondycję naszego przyjaciela. Popularnością cieszą się też Czarne Grzyby, wpływające na poziom Inteligencji oraz Chleb z Wyższego Królestwa - wbrew pozorom smoczysko nie utyje na takiej węglowodanowej diecie, a zyska na Zręczności. Jeśli chcemy pokusić się o igranie z losem, wybierzmy Liście Wieczornego Drzewa, przynoszące Szczęście. Smok przeznaczony na mądrego magika ucieszy się z Niebieskiego Wywaru (nie mylić z sokiem z gumi-jagód), a jego Siła Woli odeprze każde nieprzyjacielskie zaklęcie. Wreszcie Charyzma, cecha zaniedbywana, ale przydatna w walce z przeciwnikami o podobnym poziomie, rośnie dzięki karmieniu Złotym Miodem.
Każde karmienie zostawia procentowy ślad w menu naszego stwora - łatwiej zapamiętać, co jada na kolację dana bestia. Jeśli nie chcemy, by jakiś przypadkowy Hodowca karmił naszą silną bestię Grzybami, możemy ustawić odpowiednie hasło, które uniemożliwi rozpasanie podopiecznego.
TAJEMNICZE STATYSTYKI
O czym informują nas smocze statystyki i ich rozkład? Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu statystyk, możemy stworzyć walczącą bestię lub zwinnego poszukiwacza skarbów. Każde karmienie dodaje punkt do wybranej cechy, a kolejny możemy dodać według własnych upodobań. Pewne znaczenie ma też dodanie gemów, czyli błyszczących niebieskich kamyczków, które można zakupić za Rubiny. Jako że tylko trzy gemy nałożone na smoka mają działanie dodatnie, wątpliwe jest obarczanie gada większymi ciężarami. Należy też pamiętać, że każdy gem obniża poziom Charyzmy i Zręczności - przy smokach, które skupiają się na unikaniu ataków i zręcznemu trafianiu w cel, należy obliczyć, czy spodziewana suma wzrostu punktów nie jest niwelowana przez spadek obniżanych cech.
Dzięki odpowiedniemu szkoleniu i karmieniu możemy wybrać, czy nasz smok będzie atakował używając Siły Fizycznej, czy może dzięki wykorzystaniu Inteligencji skupi się na magicznych ciosach. Wybór jednej z tych dróg rozwoju może zadecydować o bojowym sukcesie podopiecznego - inaczej walczy się ze smokiem używającym tych samych ciosów, a inaczej z oponentem będącym zupełnym przeciwieństwem - siła ciosu (czy to magicznego, czy fizycznego) zależy nie tylko od poziomu danej statystyki, ma również związek z wielkością tej samej cechy przeciwnika.
CZAR HIEROGLIFÓW
Niepozorne, jasne kamienie z wyrytymi symbolami mocy są nieocenioną pomocą przy zwiększeniu wartości bojowej smoka. Można je znaleźć właściwie wszędzie, z pewnym wskazaniem na Pustynię, Oazę i Zapomniany Grobowiec. Najszybszą oczywiście drogą zdobycia potrzebnych siedmiu Hieroglifów jest handel z innymi użytkownikami - użycie magicznego kompletu szybko się zwróci (zwłaszcza u młodych, początkujących smoków, gdy następuje gwałtowny wzrost poziomu cech). Od najtańszego układu z siedmioma świeżymi (jak zapewniał sprzedawca) Rybami aż do satysfakcjonującej kombinacji dającej przewagę stu pięćdziesięciu dwóch punktów (legendy twierdzą, że istnieją jeszcze potężniejsze ustawienia kamieni), Hieroglify mogą szybko ulepszyć chowańca. Dlaczego jednak wydawać spore ilości srebra na drogie przecież kamyki, zamiast od razu zainwestować je w konkretne szkolenia jednej cechy? Otóż Hieroglify mają przewagę w tym, że ich założenie trwa kilka sekund, podczas gdy setka szkoleń zajmuje mnóstwo czasu. W mgnieniu oka można być do przodu o ilość szkoleń, które kupilibyśmy za wydane srebro. Poza tym, Hieroglify można równie łatwo zakładać, jak i zdejmować - można obdarzyć mocą inną bestię na stałe lub tylko na chwilkę, przetestować przeróżne ustawienia i sprawdzić, czy podwyższenie danej cechy daje wymierne wyniki w walce. W razie pustki w sakiewce można cenny towar sprzedać, a po wyjściu na prostą znów zaopatrzyć się w siódemkowy zestaw.
SZKOLENIA, czyli niezbędna dawka smoczej wiedzy
Dawno, dawno temu, gdy w Nocnym Lesie nie było ani Hieroglifów, ani Czarnych Jagód, siła smoczych wojowników opierała się na karmieniu. Nightwood ruszyło jednak z duchem czasu i obecnie szkolenia są najważniejszą częścią treningu smoczego wojownika, bez której nie ma mowy o osiągnięciu jakichkolwiek rezultatów. Nawet najmłodsze jajka poddawane są intensywnemu szkoleniu, aby sprostać coraz wyższemu poziomowi przeciwników. Pewne jest jedno - aby móc pochwalić się sukcesami, trzeba szkolić. Pytanie tylko, od których cech zacząć, na czy się skupić, co ominąć? Nie ma prostej recepty na ten problem, każdy Hodowca metodą prób i błędów wypracowuje sobie własne podejście. Początkujący często próbują szkolić wszystkie cechy, uważając je za równorzędne - skutkuje to jednak stworzeniem słabej bestii, która ani nie uderza szybko, ani celnie, nie ma też dobrej defensywy - słowem, przeciętny smok (mówimy tu oczywiście o rezultatach w walce z przeciwnikami o takiej samej sumie punktów statystyk, jednak rozłożonej nierównomiernie, z akcentem na jedną lub dwie cechy).
Popularne jest rozpoczynanie szkoleń od Kondycji - wydaje się to zasadne, gdyż rozpoczynając pojedynek nasz smok atakuje zawsze jako drugi, musi więc przyjąć cios przeciwnika. Nieważne, ile Siły czy Inteligencji ma nasz pieszczoszek, jeśli nie potrafi znieść nawet jednego ciosu! Po podwyższeniu Kondycji zabieramy się za Siłę lub Inteligencję (nigdy nie szkolimy tych dwóch cech razem). Potem czeka nas wybór pozostałych cech i cierpliwe podwyższanie punktów przy zachowaniu danego stosunku cech (o ile oczywiście jest skuteczny)
ŁAWKI AKADEMII
Działa, nie działa? Akademia, czyli błyskawiczne podniesienie trzech umiejętności kosztuje nas tylko srebro - z każdą jednak lekcją spędzoną w szkolnej ławce cena drastycznie wzrasta. Są tacy, którzy twierdzą, że Akademia to marnowanie surowca - rzeczywiście, u starszych smoków, których ilość szkoleń rośnie w tysiące, wpływa Akademii jest wręcz niezauważalny. Ale u młodziutkich smocząt różnica jest wyraźna, przykładowo inwestycja w kilka poziomów szału pozwala na podniesienie siły ciosu o kilkadziesiąt - a to już dużo.
DOBRE RADY, czyli wskazówki zahartowanych wojów
Co mają nam do powiedzenia ci, którzy trenują smoki już od dłuższego czasu?
"Szkolenie smoka... Trzeba trochę podszkolić, aby widać było postępy. Na początku zawsze jest ciężko. Ja sam zacząłem szkolić Kadmosa, nie mając wielkiego pojęcia o szkoleniach. Najpierw trzeba zdecydować czy chcemy żeby smok atakował czarami (Inteligencja) czy zwykłymi ciosami (Siła). Oprócz tego musimy szkolić kondycję, która daje HP, bo bez niej w walce nic nie zdziałamy. Smok może też unikać ataków zadawanych przez przeciwnika, dlatego warto szkolić też Siłę Woli (gdy szkolimy Inteligencję) i Zręczność (gdy szkolimy Siłę). Ja bardziej skupiam się na szkoleniu inteligencji i kondycji. W dzisiejszych czasach szkolenia są bardzo drogie, więc trzeba mieć też za co kupić składniki. Po pewnym czasie widać skutki w walkach. Jeżeli szkolimy smoka regularnie, to w bardzo krótkim czasie możemy stworzyć silną bestie. Na prawdę warto poświęcić kilka sekund co 15 minut na wysłanie smoka na szkolenie. Tak więc zachęcam do szkoleń." - Patos
"Szkolę kilka smoków, jednakowoż kładę nacisk na trzy (Szybszy od Czasu,Piorun i Dark Air) gdyż mam w planach kiedyś połączyć smoki w Chaos. Szkolenia jak szkolenia, każdy szkoli to co lubi, jednak wg mnie nie warto szkolić siły, gdyż jest droga, a to samo co ona daje inteligencja która jest o jakieś 75% tańsza. Właśnie takie błędy popełniają początkujący gracze którzy mało wiedza o Nwd (nie to żebym robił za eksperta ) ale polecam przeczytać Smoczą Wiki gdyż to ułatwi wam grę. Polecam nowym graczom ( o ile chcą walczyć) żeby szkolili lub rozdali pkt bazowe w kondycję, gdyż trzeba pamiętać że to przeciwnik pierwszy zadaje cios, a w akademii kupili kilka poziomów szału - to starczy, żeby wygrać kilka walk dzięki którym nazbiera się na szkolenia. Potem warto inwestować w cios (inteligencje lub siłę). Resztę można szkolić wg własnego uznania, polecam poczytać wiki - przepis na silnego smoka." - Kobe Bryant
"Hmm, w sumie to w całej mojej wredności uważam, że początkujący gracze... są leniami.
Podstawową rzeczą jaką powinni zrobić i nie tylko nowi gracze ale i inni, to przeczytać Wiki i interesujący ich temat, tam naprawdę wszystko pisze dość dokładnie." - ...
"Od blisko dwóch lat przygotowuję do walki moją smoczycę Vexyelle. Obecnie szkolę tylko ją. Vexyelle używa ataku precyzyjnego, więc szkolę głównie kondycję i inteligencję, chociaż okazjonalnie podwyższam też jej umiejętności siły woli i szczęścia. Moja taktyka chyba się opłaca, bo Vexyelle zdobyła dla mnie jeden z orderów SH2011 Początkujący hodowcy zazwyczaj chcą mieć wszystkie smoki silne tak, żeby zaatakowane, wygrywały. Niestety, brutalna prawda jest taka, że aby wyszkolić wszystkie swoje smoki do takiego poziomu potrzeba ogromnych ilości srebra i początkującego hodowcę najzwyczajniej w świecie na to nie stać. Ba, nawet hodowca z dość długim stażem miałby z tym problemy przy obecnej cenie szkoleniówek. Dlatego najlepiej wybrać jednego czy dwa smoki i środki przeznaczać właśnie na ich szkolenie. Po zdecydowaniu, jakiej smok ma używać taktyki szkolić te cechy, które będą z nią szły w parze (np. atak precyzyjny to m.in. inteligencja i siła woli). Oczywiście warto zaopatrzyć smoka w komplet zbrój. Najlepsze są zbroje płomienne, ale i komplet piaskowej zbroi całkiem dobrze chroni smoka przed atakami i nie kosztuje wiele. Warto także zainwestować w komplet hieroglifów i gemy. Potem pozostaje już tylko sprawdzać umiejętności swojej bestii w walce." - Lady Frost
"Aktualnie szkolę tylko jednego smoka, mianowicie Shinkoo. Jest moim oczkiem w głowie. Myślę, że skupienie się na jednym gadzie jest najbardziej efektywne. Szkolę jej głownie kondycję i inteligencję, bo jest tańsza od siły A i ataki magiczne bardziej mi się podobają.
Hodowcy, którzy dopiero co zawitali do Nightwood popełniają zwykle dwa błędy; szkolą wszystkie smoki na raz lub/i wszystkie ich cechy. Najlepiej już na początku wybrać howańcowi taktykę i odpowiednio do niej szkolić kondycje + siłę, albo kondycje + inteligencję. Nie mieszać tego bo smok przy walce nieco wariuje. Niestety sama popełniłam taki błąd i teraz zdarza się Shini prasnąć kogoś ogonem dając 48 obrażeń -_-'
Rada na początek? Dużo cierpliwości, skupić się na jednym smoku i już od jaja wybrać, w którą stronę pójdą szkolenia. Fajnie też jak ma kto pomóc, nie tylko dobrą radą. Bo wiadomo- walki młodym gadem nie przynoszą dużych zysków, a żeby z wyprawy dostać coś cennego to trzeba mieć fart xD" - Midorina
PRZEPIS NA SILNEGO SMOKA
Czy istnieje tylko jedna, jedyna, wyjątkowa metoda trenowania chowańca? Cóż, każdy Hodowca musi jakoś zacząć przygodę na polu walki, a sposobów dotarcia do celu jest wiele. W powyższym artykule zawarto wystarczająco dużo wskazówek dla początkujących graczy, łącznie z najważniejszą - czyli "czytaj Smoczą Wiki!"
Przepis na silnego smoka
2 komentarze:
Twój komentarz będzie widoczny po akceptacji administratorki gazetki.