973: Smok Drewna - przewodnik po żywiole
Jeśli jesteś zaskoczony, drogi czytelniku, wejściem nowego żywiołu, jego formą, typem, nazwą czy autorstwem, ten artykuł powstał właśnie dla Ciebie. Nie każdy bowiem rozumie, czemu na hodowli pojawił się smok aż tak podobny do Natury, czemu można go po prostu przygarnąć oraz jak to się stało, iż ma tylko osiem gifów. Nie przedłużając, rozwiejmy wszystkie wątpliwości.Witamy w przewodniku po Drewnie.
Skąd wziął się Smok Drewna? Co to właściwie za żywioł?
Pomysł na Smoka Drewna był bardzo, bardzo stary. Powstał na początku maja 2010 roku, czyli ponad cztery lata temu. Ciekawy jest powód dla którego założono temat:
"Pewnego razu natrafiłam na pewien artykuł o żywiołach. Spierano się ile ich w sumie jest i jakie one są. Dla pewności weszłam na wikipedię. Oto co zobaczyłam. "Chińczycy już w II tysiącleciu p.n.e. wyróżniali pięć żywiołów: wodę, ogień, drewno, metal i ziemię. Chiński podział przyjął się w innych kulturach Dalekiego Wschodu."
Pisze Shadya
Innymi słowy, mieliśmy dotąd w Lesie cztery żywioły chińskie (w tym trzy nachodzące na europejskie) oraz jeden Metal, niepasujący do niczego innego. Jeśli jesteście fanami wschodniej kultury, duet Metal-Drewno jest więc obowiązkowy.
Czemu po prostu się go przygarnia? Czy to ostatni smok, którego można zdobyć w ten sposób?
W Nightwood rzadziej dodaje się żywioły podstawowe niż specjalne, taki jest fakt. Drewno od początku było kreowane na żywioł podstawowy z racji tego, co wyjaśniliśmy powyżej. Technicznie rzecz ujmując to Natura jest pochodną Drewna a nie na odwrót. Poza tym miło zobaczyć kolejnego smoka do przygarnięcia, co nie?
Poprzednim smokiem tego typu była Elektryczność.
Możemy więc zadać sobie pytanie, co będzie następne (o ile będzie) i czy są jakieś szanse, że nowi gracze dostaną kolejnego zwykłego chowańca do kompletu. A może to już ostatni taki smok?
Jak zwykle wszystko w tej kwestii zależy od admina, ale na Zgromadzeniu istnieje jeszcze jeden, ekstremalnie popularny pomysł na żywioł podstawowy. Mowa o Dźwięku.
Z ciekawostek, na żywioł podstawowy z początku kreowany był Piasek
Czemu wprowadzono akurat Drewno?
Smok Drewna to drugi co do popularności ankietowany temat na Zgromadzeniu, drugi w samych żywiołach (pierwszym jest wspominana wyżej Muzyka) a od pierwszego Drewno dzieliło tylko czterdzieści siedem głosów pozytywnych. Nie tak dużo, prawda? A teraz, odliczając jeszcze głosy z NEU* i przemieniając wynik na procenty dowiemy się, że Drewno popierało 92% głosujących.
* - Mówię szczerze. Jeśli ktoś mi kiedyś logicznie wytłumaczy czemu wprowadzono kategorię "Nie mam zdania" lub "Absolutnie mnie to nie interesuje" to dam ciasteczko.
Zbiór drewnianych ciekawostek.
Najbardziej uciążliwym argumentem dla Shadyi, autorki, było "nie bo Natura". Na co dzień spotyka się wiele takich forumowych ignorantów, którzy zostają przy przeczytaniu nazwy pomysłu, ale więcej tego typu ataków miał chyba tylko biedny Smok Lodu.Smok Drewna ma tylko osiem wariantów wyglądu. Nie należy zapominać o tym, że niektóre nowo wchodzące żywioły miały ich jeszcze mniej, Drewno nie jest więc specjalnie zapomniane i nie należy się tym przejmować. Z pewnością wkrótce graficy zabiorą się do roboty.
Gify smoka Drewna wgrano około tygodnia wcześniej, co szybko wyłapali poszukiwacze nowinek. Mimo prostoty zdobycia smok nie zaszczycił Nightwood szybko. Komplikacje związane z dwoma limitami okazały się zbyt duże. Ktoś jeszcze pamięta, jak Szef Szefów mówił, że trudno mu będzie z jednym...?
W oryginalnym tekście do przygarnięcia Drewna na pytanie o zawód padała odpowiedź, dotycząca dziecięcych marzeń o byciu drwalem.
Co na to gracze?
"Ach, wspaniale! Ta nowinka zachęciła mnie do zajrzenia na hodowlę i do przygarnięcia owego smoka, na którego czekałam odkąd... odkąd chyba się pojawił na niego pomysł tutaj. Już dawno zrezygnowałam w sumie z chęci jego posiadania, a tu nagle niespodziewane "bum" i jest na hodowli."
UlvenFenrir
"Jestem pozytywnie zaskoczona wprowadzeniem długo oczekiwanego smoka drewna na hodowlę. Nowy żywioł bardzo przypadł mi do gustu, ze względu na prosty sposób zdobycia, oraz starannie wykonane warianty wyglądu, są naprawdę klimatyczne. (...) Gratuluję autorce pomysłu, wprowadzenia na hodowlę dobrego, starego Drewna! : )"
Chikyu
A co Wy myślicie o Drewnie? Zapraszam do wypowiedzenia się w tym temacie. Jeśli macie jakieś pytania, zapraszam do komentowania. Z oczywistych względów w pomyśle pominęliśmy sposób zdobycia, chyba nie trzeba Wam mówić, które odpowiedzi u mędrca są właściwe. : )
Ech, to ja sprostuję w kwestii chińskich żywiołów, bo swego czasu zagłębiałam się w temat i swoje wiem.
OdpowiedzUsuń1. Drewno = drzewo = wiatr <- tak to wyglądało u Chińczyków. Wiatr to "klimat" drewna, tak samo jak dla ognia było gorąco... niemniej można śmiało uznać, że odpowiednik dla chińskiego drewna na Hodowli mieliśmy, bo, zasadniczo (nie wchodząc w aspekty medyczne Pięciu Elementów, które nie są nam w tej chwili potrzebne, bo szybko doszłoby do powstawania smoków wątroby, nevermind), wiatr równał się drewnu. Więc...
2. Duet Metal-Drewno z punktu widzenia Pięciu Elementów to dramat. W kręgu (lub pięciokącie) następują kolejno, od szczytu:
- ogień
- ziemia
- metal
- woda
- drewno
Graficznie: http://ymaawarszawa.4me.pl/seminarium08/obr2.gif
Żywioły przylegające do siebie wzmacniają się wzajemnie, zgodnie z zaznaczonym na obrazku ruchem strzałek po okręgu (ma to swoje zastosowanie również w psychologii, dodam). Natomiast żywioły po, w tym wypadku, łukach (w pięciokącie po przekątnych) wyniszczają się wzajemnie, znów zgodnie z ruchem strzałek. Tak więc metal zarzyna drewno, a drewno ziemię.
A że tak jest, wiem z doświadczenia. Amen.
W zasadzie nie mamy na hodowli Smoka Wiatru. :p
UsuńChyba że uznać za takiego smoka powietrza, burzy, eteru lub meksykanskiej fasolki.
UsuńPowietrze, jedno i to samo.
OdpowiedzUsuńCzy ja wiem? Równie dobrze Słońce jest gorącem i dla Ognia też mamy duo żywioł + klimat.
UsuńA poza tym, jeżeli już wchodzimy w chińską filozofię, powietrze jest tam raczej kojarzone z energią Ki i nie jest uważane za żywioł. Dlatego w jej świetle, Drewno jak najbardziej się broni.
UsuńNatomiast powiązanie powietrza z wiatrem i drewnem to dzieło zachodnich miłośników tłumaczenia obcej kultury na naszą. A już na przykład Kraig, jeden z nich (okultysta, ekhe, czary-mary), połączył je z metalem.
Akurat w samą istotę Ki nie właziłam, więc tu nie będę się spierać. A powietrze z wiatrem powiązałam, nie opierając się na niczyich tłumaczeniach, bo dla mnie są to słowa względnie bliskoznaczne. Być może jednak ze względu wymienionego w pierwszym zdaniu mój tok rozumowania był błędny, tedy... przepraszam?
Usuńw zasadzie smok wiatru się przyda? czy to to samo co powietrze?
OdpowiedzUsuńNie przyda -.-'
OdpowiedzUsuń1. Smok Wiatru? Były takie pomysły. Mam mówić, jak zostały odebrane? : )
OdpowiedzUsuńAle zupełnie marginalizując, wszystko da się przemycić, trzeba to tylko umieć sprzedać.
2. Duet Drewno-Metal został wymieniony na takiej samej zasadzie, na jakiej wymieniłabym ogień-wodę-powietrze-ziemię-eter w kwestii żywiołów europejskich, po prostu te dwa pochodzą z tej samej rodziny, jeśli tak można nazwać konkretną mitologię. Nie wchodziłam za bardzo w cykle, prawdę mówiąc jest to raczej mało istotne w kwestii tego artykułu, faktem jest to, że to właśnie Drewno wymieniane jest w cytacie Shadyi (autorki) jako element pięciu składników żywiołów chińskich wraz z odnośnikiem do wiki, który tę tezę zdaję się potwierdzać. Nie szukałam głębiej.
3. Ciekawe by było prześledzenie dróg wszystkich smoczych żywiołów i ich pierwowzorów w różnych mitologiach. Jeśli kiedyś powstałby taki artykuł, z pewnością zgłębię kwestię Drewnowiatru.
Ad. 1 - nie sugerowałam bynajmniej, ze trzeba założyć pomysł na smoka wiatru xD
OdpowiedzUsuńAd. 2 - Taaa, dotarło to do mnie, tamten przydługi wywód to w sumie raczej taka ciekawostka niż krytyka była. No i nie nazwałabym Pięciu Elementów mitologią bynajmniej. To filozofia i w pokrętnym sensie rodzaj nauki.
Ad. 3 - cieszę się że moje wypociny być może do czegoś się przydadzą :D
Ej, to może Smok Wiatrów? :D
OdpowiedzUsuń