975: Paczuszka Pandory: Opowiedz mi swoją historię, czyli o opisach w smoczych ramkach
Obecnie mamy na hodowli mnóstwo sposobów na spersonalizowanie swoich smoków, nadanie im charakteru i uczynienie wyjątkowymi. Sztuka tworzenia ramek, buttonów i kodowań wspina się niekiedy na wyżyny. Mamy też liczne, zróżnicowane warianty wyglądu. To wszystko sprawia, że niekiedy zapominamy o elemencie, który był bardzo ważny, gdy podobny wybór nie istniał - o opisie w smoczej ramce.
Słowem, kiedy każdy smok wyglądał tak samo, a tła nie dorównywały jakością obecnym, opis był koniecznością dla wszystkich, którzy chcieli swoim chowańcom nadać unikatowy charakter. Obecnie wiele osób pomija ten element "wystroju", gdyż wymaga on sporego nakładu pracy, by mieć polot, a zarazem nie jest atrakcyjny wizualnie. Dlaczego w ogóle się nim przejmować?
Cóż, tak naprawdę opis to jedyne, co zapewnia naszemu smokowi prawdziwą oryginalność. Tło, jakkolwiek istotne dla wyglądu smoka, jest... jedynie tłem. Zaskakujące, prawda? Oczywiście, na Nightwood kradzieże tychże są piętnowane, ale spójrzmy prawdzie w oczy - wielokrotnie zdarza się, że natrafiamy na dwie ramki, w których użyto tej samej grafiki, nieco inaczej obrobionej. Z kolei buttony, kodowania i warianty wyglądu mają swoje ograniczenia. W przypadku tych pierwszych i drugich, zbytnie szaleństwo skończy się brakiem czytelności, zaś pula gifów jest mimo wszystko ograniczona.
Opis daje nam sporo możliwości. Możemy w nim przekazać coś od siebie na temat naszego smoka. Ta zakładka jest często marnowana dla wtórnych historyjek bez polotu, w istocie wystarczy jednak ruszyć głową, by stała się ciekawym uzupełnieniem wizerunku bestii. Możemy po prostu wyjaśnić, dlaczego smok jest dla nas ważny i co osiągnął lub przedstawić jego zmyśloną historię, jeżeli taką ma. Zawsze dobrze prezentuje się opis w postaci wiersza czy poematu, o ile jesteśmy w stanie napisać takowy, nie popadając w śmieszność i nie szafując częstochowskimi rymami. Zdarza się też, że już istniejący wiersz czy piosenka świetnie pasuje do naszego chowańca.
Fałszywe jest przekonanie, że dla stworzenia dobrego opisu potrzebne są wysokie umiejętności literackie. Oczywiście, nie każdy ma pomysł na wciągającą opowieść czy też talent do poezji, ale kilka słów od siebie na temat smoka zawsze jest mile widziane.
W ostateczności, zawsze zostają warsztaty. Wiele z nich oferuje opisy, niektóre specjalizują się tylko w nich. Jak jednak zamawiać, żeby się nie rozczarować? Przede wszystkim warto poświęcić chwilę na przeczytanie przynajmniej kilku wykonanych przez właściciela warsztatu opisów. Czy historie są interesujące? Opisy odpowiednio rozbudowane lub zwięzłe, zależnie od naszych własnych gustów? Czy twórca nie popełnia rażących błędów ortograficznych? Najważniejsze - czy nam samym podobają się jego twory?
Mam nadzieję, że ten krótki artykuł zachęci więcej osób do korzystania z wielorakich możliwości, jakie daje zakładka "Opis". Prawdopodobnie nie ma gorszego sposobu na jej wykorzystanie niż pozostawienie pustego pola.
Cerro |
yyy....
OdpowiedzUsuńrymy częstochowskie :C
OdpowiedzUsuńmoje miasto takie piękne