Gazetka iNightwood
  • Strona Główna
  • Co i kiedy?
  • Nasza Ekipa
    • Rekrutacja
    • Kontakt
    • Autorzy iNightwood
  • Smok miesiąca
  • Poradniki graficzne

278: Wakacje z iNightwood: "Cudze chwalicie, swego nie znacie"


"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - tak zwykł mawiać mój znajomy druid, który opowiadał mi o pięknych miejscach w Polsce. A jest ich wbrew pozorom całe mnóstwo. Zainspirowało mnie to do napisania artykułu o czterech niezwykłych miejscach, do których możemy udać się w wakacje.

Góry Stołowe
Położone są w centralnej części Sudetów Środkowych i są, wskutek swojego unikatowego krajobrazu, jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych Polski. To jedyny na terenie Polski przykład gór o charakterze płytowym, w których występujące na kilku poziomach wysokościowych płaskie powierzchnie, są oddzielone stromymi, nierzadko urwistymi i skalistymi krawędziami.

Ciekawe miejsca w Górach Stołowych:
- Park Narodowych Gór Stołowych
- Liczne uzdrowiska
- Wiele szlaków turystycznych z pięknymi widokami

+ Druid mówił, że w tym rejonie trzeba uważać na zbuntowane, elfie komanda!
Kościół Mariacki na największym rynku w Polsce.


Szczególne miasto - Kraków
Kraków jest ulubionym miastem mojego znajomego druida - może mówić o nim godzinami. Spróbuję streścić Wam to w kilku zdaniach.
Kraków jest stolicą małopolski i wieki temu, gdy krasnoludy żyły jeszcze w zgodzie z goblinami, był stolicą Polski. Kraków jest miastem pełnym turystów i nie można się temu dziwić, ponieważ ma niepowtarzalny klimat.

Co możemy zobaczyć w Krakowie? Takich miejsc jest tyle ile gwiazd na nieboskłonie. Razem z druidem wybraliśmy pięć z nich, które wydają nam się najciekawsze:

- Trasa królewska -> Barbakan -> Rynek -> Wawel
- Kazimierz
- Zoo
- Sukiennice
- Podziemia rynku

Pewnego dnia mój znajomy druid opowiedział mi, o szczególnym miejscu. Podobno to tam obradują magowie, a niedźwiedźżuki często atakują przejeżdżające tamtędy karawany kupców. Ten rejon to oczywiście Bieszczady.

Persymemteos napisał o Bieszczadach:
Bieszczady
"Jest to teren wprawidze górzysty, lecz wędrówki po owej ziemii nie przysparzają większych problemów. Powietrze jest tu bardzo świerze i z pewnością pomorze ono osobom z dolegliwościami takimi jak katar. Jednak bieszczadzkie lasy nie należą do bezpiecznych. Miejscowi powiadają, iż pewnej nocy zaginęła tam dziesiątka zbrojnych"

Bieszczady to góry, obfitujące w wiele atrakcji turystycznych takich jak:

- Szlak turystyczny prowadzący do schroniska "Chatka Puchatka", które znajduje się na wysokości 1232 m.n.p.m
- Skansen w Sanoku
- Zapora w Solinie

Na koniec zostawiłem Warszawę:
Widok na Centrum Kopernika, Most Świętokrzyski i Stadion Narodowy.
Mój znajomy druid uważa Warszawę za jedno z piękniejszych polskich miast. Twierdzi, że jest to miasto nowoczesne, jednak z tradycjami sięgającymi początków istnienia naszej obecnej stolicy. W mieście możemy zobaczyć wielu obcokrajowców, którzy licznie przyjeżdżają do naszego kraju. Ciekawe miejsca w Warszawie:

- Zamek Królewski
- Pałac Kultury i Nauki
- Pałac w Wilanowie
- Starówka
- Stadion Narodowy (do quidditch'a).


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Od Cath:
To moje osobiste wspomnienia z tych miejsc, pisane z "głowy" bez użycia Wikipedii czy innych tego pokroju stron. To moja subiektywna opinia i nikomu nie każę jej słuchać :)

Nielicząc Gór Stołowych i podziemi Rynku w Krakowie, byłam we wszystkich opisanych przez -Sitha- miejscach.
Pokrótce opiszę moje wspomnienia z nimi związane :)

Trasa królewska -> Barbakan -> Rynek -> Wawel
Byłam tam wielokrotnie, ponieważ do Krakowa mam blisko. Zwiedzałam również zamek na Wawelu. W jego podziemiach leżą sarkofagi królów polski, a po dotknięciu dzwonu Zygmunta podobno spełniają się rzeczy, o których wtedy pomyśleliśmy.

Kazimierz
Galeria w pobliżu dworca kolejowego. Mnóstwo sklepów i zakupoholików z licznymi torbami. Galeria nie wyróżniająca się szczególnie pośród innych.

ZOO
Byłam tam trzy razy. W moim odczuciu to jeden z najbardziej zadbanych Ogrodów Zoologicznych w Polsce. (to w Chorzowie jest najgorsze) Można tam spokojnie odpocząć, poobserwować zwierzęta, usiąść na ławkach w cieniu drzew.

Sukiennice
Można tam zakupić całą gamę różnorodnych, aczkowiek drogich pamiątek. To nic innego, jak masa sklepików - pułapek na turystów. Z zewnątrz budynek robi wrażenie, ostatnio jak byłam odbywała się jego konserwacja. W pobliżu stoi znany pomnik Adama Mickiewicza.

Szlak turystyczny prowadzący do schroniska "Chatka Puchatka", które znajduje się na wysokości 1232 m.n.p.mSierpniowe popołudnie, temperatura dochodziła do 30 stopni celcjusza, a ja akurat wybrałam to miejsce, jako cel mojej wycieczki. Ciężko się tam wychodzi, nie polecam tego komuś o słabej kondycji. Rekompensują to wszystko niesamowite widoki i porastająca połoniny roślinność alpejska. W samej Chatce Puchatka jest sklepik, którego akurat Wam nie polecam - ceny są tam bardzo wysokie. Lepiej wodę czy jedzenie zakupić wcześniej i zapakować do plecaka. No, chyba, że się jest leniem.

Skansen w Sanoku
Zwiedzałam go z przewodnikiem. Skansen, jak wiele innych. Dla mnie - dziewczyny ze wsi nie zrobił żadnego wrażenia. Na dodatek mnóstwo komarów, które rzuciły się na świeżą krew - kilkunastoosobową wycieczkę nie umiliły zwiedzania. Dobrze się tam mogą bawić osoby zainteresowane tamtejszym budownictwem. A ja, zamiast niego, polecam Wam znajdujące się w okolicy Muzeum Wydobycia Ropy Naftowej (czy jakoś tak). Supernowoczesne muzeum i ciekawe eksponaty na pewno chociaż części osób przypadną do gustu.

Zapora w Solinie
Spacerując po zaporze można podziwiać wspaniałe widoki rozpościerające się przed nami. Jest ona dość długa, a na jej końcach znajdują się liczne sklepiki z pamiątkami, a w ubiegłym roku widziałam tam nawet sklep firmowy House z 50% wyprzedażą :) 
Miałam również okazję zwiedzać zaporę z przewodnikiem od wewnątrz. To niesamowite uczucie, gdy chodzisz "kanałami" ze świadomością, że dopiero dziesiątki metrów wyżej znajduje się tafla wody, która otacza Cię ze wszystkich stron. Podsumowując - bardzo ciekawe doświadczenie.

Warszawa
Ogólnie, w Warszawie byłam trzy razy po trzy dni, w tym dwa razy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Zakochałam się w niej od pierwszego wejrzenia rok wcześniej, podczas mojego pierwszego pobytu. Zwiedzałam kilkakrotnie te same miejsca i muszę Wam powiedzieć, że odbiór zabytków miasta przede wszystkim zależy od przewodnika. A są oni bardzo różni. W każdym bądź razie mimo tego, naprawdę warto tam pojechać. Zabytków mogłabym wymieniać do rana, ale te najciekawsze miejsca, o których -Sith- nie wspomniał to: 
Łazienki - wspaniały, wielohektarowy park ze znanym pomnikiem Chopina. Polecam Teatr na Wodzie i letnią rezydencję króla. Miejsce ściąga nie tylko zwyczajnych zwiedzających, czy też mieszkańców, ale także różne znane osobistości. Pan przewodnik opowiedział nam, że kilkakrotnie widział tam Pana Premiera Tuska podczas porannego joggingu.
Centrum Kopernika - miejsce nie tylko dla małych dzieci. To raj dla osób zainteresowanych fizyką, ale nie tylko. Wątpię, aby w ciągu jednego dnia można było wykonać wszystkie możliwe tam doświadczenia.
Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej - miejsce pełne zieleni, ze wspaniałym widokiem na miasto z punktu widokowego. Można również podglądnąć przez okno studentów uczących się, ja akurat trafiłam tam w przededniu sesji :)
Jest jeszcze wiele miejsc, o których dużo mogłabym powiedzieć, ale niestety dziś czas bardzo mnie goni. Może innym razem :)

Zamek Królewski
Oglądałam go tylko z zewnątrz. Wielokrotnie odbudowywany jest jednym z najmłodszych zabytków Polski. W pobliżu znajduje się Kolumna Zygmunta, oczywiście to wszystko mieści się na Starym Mieście.

Pałac Kultury i Nauki
Wybudowany w XX wieku, w czasach komunistycznych, jako dar narodu rosyjskiego. Obecnie najwyższy budynek w Polsce i centrum rozrywki. Znajdują się tam teatry i różne inne rzeczy, a także z tarasu widokowego można podziwiać panoramę miasta. Wspaniały widok :)

Pałac w Wilanowie
Niedawno odnowiony, bardzo ładny pałacyk wybudowany na rozkaz Jana III Sobieskiego dla swojej żony - Marysienki na wzór Wersalu. Odbywają się tam ciekawe lekcje muzealne, bardzo polecam :)

Starówka
Najlepsze są wieczorne spacery po długim dniu zwiedzania innych części miasta. Zawsze jest tam ruch, a dookoła liczne restauracje serwujące różne desery, jak i dania gorące.

Stadion Narodowy - każdy chyba widział go podczas transmisji Euro 2012r. Jednak to trzeba zobaczyć na żywo. Jego panoramę można podziwiać z wielu punktów miasta, powyżej mieliście zdjęcie z punktu widokowego na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. W pobliżu znajduje się też Centrum Kopernika, a także słynny Most Świętokrzyski. Jak na razie nie udostępniono zwiedzania dla turystów, ale zapewne zmieni się to już za niedługo - po zakończeniu Euro. Łatwo sobie wyobrazić, jakie będą wtedy kolejki chętnych :)


Poleciłabym Wam jeszcze wiele ciekawych miejsc i pewnie jeszcze to zrobię w innych artykułach, ale teraz muszę kończyć. Nie spakowałam jeszcze walizek, a jutro wyjeżdżam na dziewięć dni do Wisełki - nadmorskiej miejscowości na zachodzie. :)
Życzę Wam wszystkim udanych wakacji :)
-Sith-
-Sith-

Z małą pomocą Catherinne_

3 komentarze:

  1. Anonimowy1 lipca 2012 07:30

    Interpunkcja, ortografia. Na początku trochę też literówki. A poza tym fajne. Podobała mi się wstawka o elfach (:

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
      Odpowiedz
  2. Kamila36021 lipca 2012 08:16

    Ciekawy artykuł i fajny pomysł z tym druidem. Ja osobiście co roku jeżdżę na wakacje w jakieś miejsce w Polsce i nie narzekam. Każde miejsce jest piękne, wystarczy tylko docenić jego zalety.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
      Odpowiedz
  3. Anonimowy1 lipca 2012 16:57

    jak Bieszczady, to żadna Solina, no proszę Was. sam zalew nie jest zły, ale kupa ludzi popijających piwko na każdym wolnym metrze kwadratowym w taki sposób, że trzeba przez nich przeskakiwać raczej odrzuca. pomijając już nawet wspaniałe pamiątki w stylu chińskich ciupag.
    Chatka Puchatka jakoś ujdzie, chociaż jak już iść w góry, to Połonina Wetlińska nie jest najrozsądniejszym rozwiązaniem - chyba, że jedzie się tam bardziej na spacerek, bo zielonym szlakiem może się tam 'wydrapać' właściwie każdy.
    a skansen - już nie w Bieszczadach, a okolicach, ale całkiem ciekawe. ^^

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
      Odpowiedz
Dodaj komentarz
Wczytaj więcej...

Twój komentarz będzie widoczny po akceptacji administratorki gazetki.

Nowszy post Strona główna Starszy post
Subskrybuj: Komentarze do posta (Atom)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Informacja

Czekając na powrót Nightwood zapraszamy do lektury naszych archiwalnych artykułów, które świetnie uwieczniły niepowtarzalny klimat tej społeczności. : )

Najgorętsze w tym miesiącu

  • 999: 10 lat Nightwood - historie graczy
    Nocny Las w tym roku świętuje dziesiąte urodziny. Z tej okazji zapytałam kilku jego najstarszych mieszkańców - osoby będące tutaj niem...
  • 563: Smoki poza NWD: Smoki w heraldyce polskiej
    Co przychodzi nam do głowy, gdy myślimy "smok"? Fantastyka, zianie ogniem, potęga, magia, legenda, potwór, towarzysz, sesje rpg, b...
  • 515: Temat Miesiąca: Najwaleczniejsze smoki Nightwood
    Screen został zrobiony podczas tworzenia artykułu, jest więc nieaktualny. Tysiące sztuk srebra wydane na szkolenia, akademię, k...
  • [Nieaktualne] Tymczasowe Forum Nightwood
    Aktualizacja: Niestety wraz z wyłączeniem for hostowanych na serwisach czo.pl forum zostało usunięte. Na czas trwania prac nad nową w...
  • 156: Smoczy Graficy 1: Zmora
    Smocze Gify Zmory Pierwszy gif wykonany w Photoshopie Wielu z Was, w tym osobiście ja, bardzo podziwia pr...
  • 1002: Robinsonowie: Nieukończony List
    Dziesięć lat od zakończenia pierwszej forumowej edycji konkursu Robinsonowie powracają - tym razem, chociaż przecież nie po raz pierwszy, w ...
  • 847: Wielkanoc: życzenia oraz słomiane maszkary i kolorowa bibuła
    Chciałam rozpocząć od ilustracji, na której Jezus Chrystus wjeżdża do Jerozolimy na grzbiecie dinozaura, ale postanowiłam pozostawić to n...
  • 123: Żywioły i smocze łupy 10: Czarne Jagody i Smok Elektryczności
    Przedmiot tygodnia: Czarne Jagody Te słodziutkie, duże i granatowe jagódki są niezwykle ważnym składnikiem w Nightwood. Występują niemal ws...
  • 8. Żywioły i smocze łupy 1: Smok Księżyca
    Autorem Smoka Księżyca jest Hackeris. Pomysłodawczyni czekała aż od 26 września 2009 roku na wejście żywiołu do Nightwood. D...
  • 509: Smoki poza NWD 12: Smok Świętego Jerzego
    Święty Jerzy (po angielsku Saint George - tak, tak, bowiem wbrew pozorom George to nie swojski Grzegorz, a właśnie Jerzy; natomiast odpowied...
Obsługiwane przez usługę Blogger.

Polecamy

Polecamy

.

.

Archiwum iNWD

  • ►  2019 (2)
    • ►  listopada 2019 (1)
    • ►  marca 2019 (1)
  • ►  2016 (1)
    • ►  maja 2016 (1)
  • ►  2014 (234)
    • ►  listopada 2014 (18)
    • ►  października 2014 (4)
    • ►  września 2014 (14)
    • ►  sierpnia 2014 (30)
    • ►  lipca 2014 (37)
    • ►  czerwca 2014 (28)
    • ►  maja 2014 (14)
    • ►  kwietnia 2014 (22)
    • ►  marca 2014 (20)
    • ►  lutego 2014 (27)
    • ►  stycznia 2014 (20)
  • ►  2013 (319)
    • ►  grudnia 2013 (30)
    • ►  listopada 2013 (22)
    • ►  października 2013 (32)
    • ►  września 2013 (29)
    • ►  sierpnia 2013 (32)
    • ►  lipca 2013 (29)
    • ►  czerwca 2013 (20)
    • ►  maja 2013 (25)
    • ►  kwietnia 2013 (21)
    • ►  marca 2013 (28)
    • ►  lutego 2013 (29)
    • ►  stycznia 2013 (22)
  • ▼  2012 (441)
    • ►  grudnia 2012 (29)
    • ►  listopada 2012 (20)
    • ►  października 2012 (20)
    • ►  września 2012 (30)
    • ►  sierpnia 2012 (35)
    • ▼  lipca 2012 (40)
      • 309: Pod redakcyjną lupą: Szczęśliwe dni
      • 308: Wywiad 13: Gilfuin
      • 307: Zostań smoczym grafikiem 5: Zmora 1
      • 306: Zrób to sam!: Jak dopasować napis do sygnatury?
      • 305: Pod redakcyjną lupą: Mroczny Rycerz powstaje
      • 304: Leśne Opowieści 13: Cień nad Nocnym Lasem 2
      • 303: Wywiad 12: Andrew_Wojownik
      • 302: Pod redakcyjną lupą: Niesamowity Spider-Man ...
      • 301: Wakacje z iNightwood: Cath zaprasza nad Morsk...
      • 300: Przeminęło z wiatrem 13: Hodowla kamyczków
      • 299: Wasze pomysły na lepsze NWD 15: Smoki Brzasku...
      • 298: Wywiad 11: Shirrka
      • 297: Temat Miesiąca 5: Kultura i estetyka w Nocnym...
      • 296: Smoczy Graficy 5: aveCHOMIK/Averris
      • 295: Pod redakcyjną lupą: Smok Jego Królewskiej Mo...
      • 294: Rekrutacja do ekipy Hodowli NWD
      • 293: Wakacje z iNightwood: Magiczne Lato
      • 292: Rekrutacja do II edycji Gazetki iNightwood
      • 291: Wywiad 10: Roystone
      • 290: Zapowiedź: III Edycja konkursu: "Tajemnice Le...
      • 289: Leśne Opowieści 12: Cień nad Nocnym Lasem 1
      • 287: Wieści z Nocnego Lasu 2: Piątek Trzynastego :)
      • 286: Zostań smoczym grafikiem 3: Smocza Anatomia w...
      • 285: Leśne Wieści: Ostatni Piątek Trzynastego
      • 284: Zrób to sam 1: Wystająca sygnatura
      • 283: Głosowanie na Smoka Lipca - lista kandydatów
      • 282: Wasze pomysły na lepsze NWD 14: Gilfie, daj k...
      • 281: Zgłoszenia na Smoka Lipca
      • 280: Informacje o głosowaniu na Smoka Lipca
      • 279: Pod redakcyjną lupą: Mroczne Cienie
      • 278: Wakacje z iNightwood: "Cudze chwalicie, swego...
      • 277: Wakacje z iNightwood: Dla aktywnych fizycznie
      • 276: Zostań Smoczym Grafikiem 2: O włosach - Alkharia
      • 275: Smoczy Graficy 4: Hyden
      • 274: Wywiad 9: Ankaa
      • 273: WED: Zostań Smoczym Grafikiem 1: Poradnik Alk...
      • 272: Wakacje z iNightwood: Zagadki od Cath
      • 271: Pod redakcyjną lupą: Wpuść mnie - Magpie.
      • 270: WAKACJE - Entomologia
      • 269: Wakacyjni komentatorzy
    • ►  czerwca 2012 (45)
    • ►  maja 2012 (38)
    • ►  kwietnia 2012 (45)
    • ►  marca 2012 (74)
    • ►  lutego 2012 (64)
    • ►  stycznia 2012 (1)

  .

  .

Serie artykułów

  • Głosowanie na Smoka Miesiąca (104)
  • Leśne Wieści (85)
  • Zrób to sam (71)
  • wywiad (57)
  • Paczuszka Pandory (55)
  • Wasze pomysły na lepsze NWD (47)
  • Od Ekipy iNightwood (44)
  • Kocia Edukacja (42)
  • Leśne opowieści (42)
  • Oceny Smoczych Ramek (33)
  • Wakacje z iNightwood (28)
  • temat miesiąca (27)
  • Artykuły okazjonalne (24)
  • Pod redakcyjną lupą (24)
  • Smoki poza NWD (23)
  • Nasze Klany (22)
  • Żywioły i smocze łupy (22)
  • Przeminęło z wiatrem (21)
  • Spojrzenie na krzykopudło (17)
  • te pożądane trofea (17)
  • Smoczy Graficy (16)
  • Z zakurzonych kart Zgromadzenia (16)
  • inne (14)
  • Podsumowanie miesiąca (12)
  • Forumowe sensacje (11)
  • O mnie i o Tobie (11)
  • Zza kulis Małej Sceny (10)
  • Kreatywnie! (9)
  • Pokuciowe Metamorfozy (9)
  • Gotowe ramki (8)
  • Klany na Zgromadzeniu (8)
  • Dokoła Nocnego Lasu (6)
  • Kącik Kupiecki (6)
  • kronika poszukiwań Cath (6)
  • warsztaty literackie (6)
  • Elementy Nocnego Lasu pod lupą (5)
  • Kącik Muzyczny (5)
  • Nietypowe nightwoodowe pasje (5)
  • Ramkowe metamorfozy (4)

.

Chrome Pointer

Artykuły wg. autorów

  • Catherinne_ (334)
  • Cerro (56)
  • Lady Adria (48)
  • Akayla (47)
  • Shining Night (45)
  • Smocza pani (44)
  • Rołdż (41)
  • Miij (38)
  • Entomologia (33)
  • Zetiri (30)
  • Spika (29)
  • Kot Kreskowy (24)
  • K R I S (22)
  • Averris (19)
  • nimfaEri (17)
  • Aszli (15)
  • -Sith- (13)
  • Border. (13)
  • The*Darkness (12)
  • Elsa96 (11)
  • FanOfTill (11)
  • Bredzisz (10)
  • Excited (8)
  • Alruna Septim (7)
  • Kodokuna Neko (6)
  • Paweto (6)
  • Narkotyk. (5)
  • Nerwofil (4)
  • Szpon (4)
  • woofcio (4)
  • Finito (3)
  • Scarlatto. (3)
  • Zenida (3)
  • Donast. (2)
  • Hao Asakura (2)
  • Hyden (2)
  • Liza (2)
  • Magpie. (2)
  • Maxine (2)
  • Blizzard (1)
  • Karasis (1)
  • Smok (1)
High Quality Blogger Templates
Copyright © 2012 Gazetka iNightwood - Designed by SoraTemplates - and Free Blogger Templates.

Back to top