617: Smoki poza NWD: Smoki z cyklu "Harry Potter"
Smoki od zawsze mają swoje miejsce w niezliczonej ilości światów, wykreowanych przez twórców gatunku fantasy. Czy są to na przykład ogromne stwory przemierzające wszechświat ("Świat Dysku") czy majestatyczne gady biegle władające językami i skore do przyswajania rozmaitej wiedzy ("Temeraire"), są bez wątpienia ważnym elementem fantastycznych światów. Podobnie jest w przypadku popularnej serii, znanej niemal wszystkim choćby ze słyszenia - "Harry Potter". Wszystkim, którzy chcieliby uniknąć jakichkolwiek spoilerów, nie mając jeszcze do czynienia ani z książką, ani z filmem, polecam najpierw sięgnąć po twórczość J.K. Rowling.
W świecie magii istnieje dziesięć smoczych ras, jednak jedynie sześć z nich poznajemy w książkach bezpośrednio składających się na serię o Harrym Potterze. Występują one w trzech z siedmiu części, mianowicie "Harry Potter i Kamień Filozoficzny", "Harry Potter i Czara Ognia" oraz "Harry Potter i Insygnia Śmierci". Informacje o pozostałych rasach zostały zawarte w książce Newtona Scamandera "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć", którą każdy zainteresowany może nabyć w cenie 9 sykli i 7 knutów w Esach i Floresach lub mugolskich sklepach za około 10 złotych.
Choć poszczególne rasy znacząco się różnią, wszystkie mają pewne wspólne cechy. Smoki Rowling odpowiadają powszechnie znanemu wizerunkowi smoka - wężowe ciało pokryte łuską, ogromne błoniaste skrzydła, ostre pazury oraz trójkątna głowa z paszczą pełną ostrych kłów i parą czujnych oczu o pionowych źrenicach. Nie pożałowano im również zdolności ziania ogniem.
Poza tym przedmioty smoczego pochodzenia są niezwykle pożądane i cenne, ze względu na potężne właściwości magiczne. Smocza skóra stosowana jest do wyrobu nadzwyczaj wytrzymałych rękawic i kurtek, a krew jest istotnym składnikiem wielu eliksirów. Natomiast włókna ze smoczego serca powszechnie używa się jako rdzenie różdżek.
Norweski Kolczasty (Norwegian Ridgeback)
Smok tej rasy pojawił się już w pierwszej części przygód o Harrym Potterze. Spotykamy się z nim w chatce Hagrida, gdy jeszcze jako wielkie czarne jajo jest przez gajowego wygrzewane w płonącym kominku. Smok pokryty jest czarną łuską i posiada rogi barwy wypolerowanego brązu. W odróżnieniu od innej rasy, Rogogona Węgierskiego, o którym wspomnę później, posiada wydatne kolce biegnące wzdłuż grzbietu. Cechą charakterystyczną Norweskiego Kolczastego jest to, że smok o wiele szybciej niż inne rasy uczy się ziać ogniem.
0 komentarze:
Twój komentarz będzie widoczny po akceptacji administratorki gazetki.