615: Zrób to sam: Jak własnoręcznie wykonać znak wodny?
Witam! W dzisiejszym artykule postaram się przybliżyć zagadnienie wykonywania prostego znaku wodnego, który może służyć jako bardziej odzdobna wersja podpisu własnej pracy, bądź - nałożony na obrazek - chronić go przed niepożądanym wykorzystywaniem przez osoby trzecie.
Cały proces jest niezbyt skomplikowany, toteż wystarczy zaopatrzyć się w Gimpa oraz obrazek, z którego chcemy ów znak wykonać.
Nadmienię tu, że do takiego obrazka musimy mieć prawa autorskie, bądź powinien być on na licencji "free use". Najlepiej, gdyby miał również puste tło - jeśli nie, musimy pobawić się w jego usuwanie.
W moim przypadku pierwszym krokiem było skopiowanie obrazka. (prawy klawisz myszy → kopiuj obrazek), a następnie przy pomocy komendy "ctrl+V" wklejenie go do programu graficznego, jednakże jeśli obrazek macie zapisany na komputerze - to otwieracie go tak, jak każdy inny.
Mając obrazek bez tła, z samym niezbędnym nam elementem - można przejść do kolejnego kroku.
Teraz czas na uczynienie obrazka monochromatycznym. Do tego posłuży nam ścieżka komend: kolory → destauracja. Mamy tu kilka opcji do wyboru, jednak tak naprawdę w tym przypadku nie będzie znaczącej różnicy, co wybierzemy.
Mając czarnobiały obrazek wchodzimy w opcję warstwa → przezroczystość, a następnie wybieramy czerń jako kolor, z którego program ma uczynić "kanał alfa". Efekt powinien przypominać ten prezentowany po lewej.
Wydaje nam się, że całość jest niewyraźna i nie da się na niej pracować? Tworzymy nową warstwę (w oknie warstw, lub wybierając opcję z menu), wypełniamy ją czarnym kolorem i ustawiamy pod warstwą z naszym obrazkiem.
Teraz ustawiamy się na warstwie z białym zarysem, wchodzimy w warstwa → skaluj warstwę i wybieramy odpowiadający nam rozmiar. Dodajemy napis, a później suwakiem w oknie warstw ustawiamy przezroczystość (czyli krycie w przedziale od jednego do stu).
Zostaje nam przebarwienie czarnej warstwy na kilka kolorów, żeby sprawdzić, jak nasz znak będzie wyglądał na innym tle. Później wybieramy zaznaczenie kwadratowe, zaznaczamy obszar znaku, wybieramy obraz → kadruj według zaznaczenia, usuwamy czarną warstwę, a znak zapisujemy w formacie png.
Nadmienię też, że ja prezentowałam proces na jakimkolwiek obrazku, jednak Wy powinniście zatroszczyć się o to, żeby obrazek nie był zbyt szczegółowy i dobrze wyglądał nawet po zmniejszeniu.
Nadmienię też, że warto popróbować przed zapisaniem ostatecznej wersji - zmieniać układ, odwracać obrazek, skalować i porównywać. Wtedy będziemy mieli pewność, że nasz znak jest właśnie tym, co chcielibyśmy uczynić naszą wyizytówką!
Smocza pani |
0 komentarze:
Twój komentarz będzie widoczny po akceptacji administratorki gazetki.