Gazetka iNightwood
  • Strona Główna
  • Co i kiedy?
  • Nasza Ekipa
    • Rekrutacja
    • Kontakt
    • Autorzy iNightwood
  • Smok miesiąca
  • Poradniki graficzne

563: Smoki poza NWD: Smoki w heraldyce polskiej

Co przychodzi nam do głowy, gdy myślimy "smok"? Fantastyka, zianie ogniem, potęga, magia, legenda, potwór, towarzysz, sesje rpg, bajka, czary, skrzydlata gadzina... A z czym kojarzył się smok takiemu przeciętnemu średniowiecznemu człowiekowi? Choć nikt na żywe oczy smoka nie widział, to powtarzane wszędzie legendy i baśnie wprowadzały lęk przed tym fantastycznym stworem, który lubował się w porywaniu i cennego inwentarza, i księżniczek, i nawet dzieci. Kojarzony z niebezpieczeństwem smok widziany był też jako stworzenie potężne, o wielkiej mocy, którego pokonanie dodawało rycerzowi czy tam innemu śmiałkowi prawdziwego splendoru. Bo kimże jest byle rycerzyna, który pokonał w walce niedźwiedzia lub pospolitego odyńca? Czym może wsławić się wojownik, który, podobnie jak rzesza jego towarzyszy, ma na koncie setkę głów - ino ludzkich? Czymże jest walka z wilczą watahą czy przechytrzenie sprytnego lisa? W co drugiej wiosce i miasteczku znajdzie się taki, co to upolował żubra czy ustrzelił orła, ale ubić smoka - o, to jest prawdziwy wyczyn! I choć wszystkie te bohaterskie historie opowiadane są albo o zamierzchłych czasach, gdy wszyscy potencjalni świadkowie już dawno korzonki gryzą, albo o miejscach tak odległych, że nijak potwierdzić ich autentyczności, to nie ma wątpliwości, że smok równa się siła, moc i potęga.
Dlatego smoki tak często gościły na herbowych tarczach. Rycerz mieniący się czerwonym smokiem czy inną zieloną wywerną mógł wzbudzać uznanie, choć to tylko jego praprapraprzodek  pokonał wątpliwego istnienia bestię. I choć smokom daleko do popularności królewskich lwów, dumnych orłów i  łączących zalety tychże gryfów, to zawsze lepiej mieć na tarczy fantastyczne, kojarzone z krzepą i wigorem zwierzę, niż malować smutne lilijki, banalne koła u wozu czy powszechnych świętych

Pieczęć księcia mazowieckiego Janusza III

Przed nami przykłady polskich herbów, w których główną role grają smoki.

Herb Księstwa Czerskiego

Herb Księstwa Czerskiego przedstawia klasycznego wywerna, to jest smoka z para przednich kończyn i parą błoniastych skrzydeł, z resztą tułowia uformowaną niczym u olbrzymiego węża.

"W srebrnym polu smok skrzydlaty barwy zielonej, oręż (pazury, zęby, jęzor itd.) czerwony."

Przedstawiony na tarczy smok zwany jest żmijem piastowskim lub smokiem piastowskim. Herb piastów mazowieckich z linii czerskiej używany był przez księstwo czerskie, które przyjęło smoka jako swoje godło. Najstarszy znany wizerunek piastowskiego żmija znamy z pieczęci księcia Trojdena I Czerskiego. Legenda głosi, iż rzeczony żmij zamieszkiwał lochy ciągnące się pod miastem Czersk i stał tam na straży skarbca księcia Konrada Mazowieckiego.


Herb Księstwa Czerskiego

Choć w dzisiejszym herbie Czerska brak jest charakterystycznego, zielonego smoka, to zawędrował on na inne, bardziej współczesne herby. Można go znaleźć między innymi na tarczy herbowej Żmigrodu, powiatu Garwolińskiego, Lesznowoli czy powiatu grójeckiego.

Herb powiatu garwolińskiego
Herb powiatu grójeckiego
Herb Lesznowoli
Herb Nowego Żmigrodu
Herb Ornety

Ciekawy, bo nie przedstawiony w tradycyjnej postawie smok znajduje się w herbie miasta Orneta. Choć w opisie, sięgającym IV wieku, smok opisywany jest jako "gryzący własny ogon", to na współczesnych przedstawieniach zobaczymy stojącego smoka z ogonem zawinietym niczym obwarzanek nad paszczę.

"W polu srebrnym smok stojący barwy czarnej ze skrzydłem podniesionym i ogonem zakręconym, na murawie zielonej, oręż czerwony."

Jak głosi tradycja - popularna i tu, i w  przypadku każdego szanującego się smoka - bestia żyjąca wieki temu w okolicach Ornety pożerała i pasące się bydło, i przechodzących mimo ludzi. Po wielu nieudanych próbach (uwaga, zakończenie będzie zaskakujące) znalazł się rycerz, który pokonał potwora ; )

Herb Nowego Sącza

A teraz coś dla feministek - nie tylko mężni panowie pojedynkowali się ze smokami. Legenda o świętej Małgorzacie ma oczywiście wymowę religijną, ale nie brakuje w niej elementu fantastycznego. Małgorzata, trwając w chrześcijańskiej wierze, odmówiła wyjścia za mąż za rzymskiego namiestnika, za co została wtrącona do lochu. Gdy była więziona, nawiedził ją smok pochodzący z samych czeluści piekielnych, w którym liczni dopatrywali się zakamuflowanego szatana, chcącego sprowadzić niewinną kobietę na manowce. Małgorzacie udało się ujarzmić smoka-diabła i to nie za pomocą oręża, ale czyniąc nad bestią znak krzyża. Wizerunek tej właśnie świętej znajduje się w herbie Nowego Sącza.

"W błękitnym polu tarczy postać świętej Małgorzaty na smoku barwy zielonej, stojącej w szacie białej i płaszczu czerwonym, w prawej ręce krzyż złoty o długim drzewcu, w lewej liść palmowy. Smok z paszczą rozwartą i krzyżem weń wrażoną, ogon w górę uniesiony i w pętlę zawinięty, trzykroć rozczłonowany."

Herb Nowego Sącza
Święty Jerzy na herbowych tarczach

Choć święty Jerzy, który wsławił się (jakże by mogło być inaczej) zgładzeniem smoka, był postacią popularną i został patronem wielu kościołów i miast, to na herbach (zwłaszcza polskich) nie pojawia się zbyt często. Wśród herbów polskich znajdziemy go na tarczach Brzegu Dolnego, Milicza, Dzierżoniowa, Ostródy i Miasteczka Śląskiego. Wszędzie (oprócz herbu Miasteczka Śląskiego i Dzierżoniowa, na których został pozbawiony konia) widzimy go w tradycyjnej pozie - jeźdźca zabijającego leżącego smoka.

Herb Brzegu Dolnego istnieje już od XVII wieku, choć zmieniał się z upływem czasu, zwracając się raz to w prawą, raz w lewą stronę. Dziś przedstawia św. Jerzego zwróconego w heraldyczne prawo (czyli lewo dla patrzącego).

"Tarcza dwudzielna, dołem zielona, górą rzeka i las. Postać świętego Jerzego w zbroi i w hełmie z pióropuszem z siedmiu piór czaplich, w reku tarcza herbowa (na polu czerwonym srebrny pas z trzema różami czerwonymi), na rumaku białym z uprzężą czerwoną, rażącego kopią smoka leżącego barwy czerwonej."

Współczesny herb Brzegu Dolnego

Na tarczy Milicza Jerzy dosiada nie tradycyjnego siwka, a kojarzonego z hartem ducha, siłą i krwią szkarłatnego rumaka.

"Tarcza o dnie zaokrąglonym i prostym szczycie. Na srebrnym tle postać świętego Jerzego w zbroi, dosiadającego rumaka, kopią sięgający smoka leżącego barwy zielonej."

Herb Milicza
Herby Dzierżoniowa i Miasteczka Śląskiego przedstawiają św. Jerzego radzącego sobie ze smokiem na piechotę. Na tarczy pierwszego z miast patron - św. Jerzy - broni murów miejskich przed smokiem.

"Tarcza dwudzielna, dołem mur czerwony z blankami, górą barwa niebieska. Postać świętego Jerzego w zbroi srebrnej, dzierżącego włócznię barwy złotej. Nad głową aureola koloru złotego. Smok leżący barwy zielonej z orężem złotym, w pysk rozwary włócznią rażony"

Herb Dzierżoniowa
Herb Miasteczka Śląskiego nadany został w XVI wieku, a święty znalazł się na tarczy z tego powodu, że miastu nadano prawa właśnie w dzień świętego Jerzego.

"Na tarczy barwy czerwonej postać świętego Jerzego w zbroi srebrnej, dzidą srebrną dobijający leżącego u stóp smoka barwy czarnej"

Herb Miasteczka Śląskiego
Istnieje jeszcze wiele przykładów smoczych wizerunków w heraldyce - fantastyczne gady znajdziemy na tarczach Dolska, Trzciela, Łańcuta, Płazowa i wielu innych. Jako symbol waleczności i potęgi, z zawiniętym w obwarzanek ogonem symbolizującym siłę i energię, dodaje herbom miast splendoru i broni przed złem.

Zobacz także:
Temat miesiąca:  Słów kilka o profilach
Smoki poza Nightwood: Smok św. Jerzego
Wywiad: Paweto

1 komentarz:

  1. Anonimowy16 lipca 2013 12:32

    Nie wiedziałam że tak wygląda herb Miasteczka Sląskiego :o

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
      Odpowiedz
Dodaj komentarz
Wczytaj więcej...

Twój komentarz będzie widoczny po akceptacji administratorki gazetki.

Nowszy post Strona główna Starszy post
Subskrybuj: Komentarze do posta (Atom)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Informacja

Czekając na powrót Nightwood zapraszamy do lektury naszych archiwalnych artykułów, które świetnie uwieczniły niepowtarzalny klimat tej społeczności. : )

Najgorętsze w tym miesiącu

  • 563: Smoki poza NWD: Smoki w heraldyce polskiej
    Co przychodzi nam do głowy, gdy myślimy "smok"? Fantastyka, zianie ogniem, potęga, magia, legenda, potwór, towarzysz, sesje rpg, b...
  • 999: 10 lat Nightwood - historie graczy
    Nocny Las w tym roku świętuje dziesiąte urodziny. Z tej okazji zapytałam kilku jego najstarszych mieszkańców - osoby będące tutaj niem...
  • 725: Wielkie Arkana - Karty Tarota: Ciekawostki o kartach cz. I
    W związku z konkursem graficznym organizowanym przez ekipę Nightwood ( kliknij, aby przejść do tematu na forum ) prezentuję Wam krótki spis...
  • 156: Smoczy Graficy 1: Zmora
    Smocze Gify Zmory Pierwszy gif wykonany w Photoshopie Wielu z Was, w tym osobiście ja, bardzo podziwia pr...
  • 693: Nietypowe nightwoodowe pasje 2
    Bardzo się cieszę, że tak duże zainteresowanie wywołał ostatni odcinek Nightwoodowych pasji . Dziś nie będzie jakoś specjalnie długo, jedna...
  • 1002: Robinsonowie: Nieukończony List
    Dziesięć lat od zakończenia pierwszej forumowej edycji konkursu Robinsonowie powracają - tym razem, chociaż przecież nie po raz pierwszy, w ...
  • 886: Dlaczego jedna z nazw Smoka Świetlika jest błędna? Noc Kupały a Noc Świętojańska - krótkie wyjaśnienie.
    Korzystając z zainteresowaniem Nocą Kupały, związanego z wprowadzeniem nowego żywiołu zaczęłam dziś pisać artykuł na temat tego słowiań...
  • 515: Temat Miesiąca: Najwaleczniejsze smoki Nightwood
    Screen został zrobiony podczas tworzenia artykułu, jest więc nieaktualny. Tysiące sztuk srebra wydane na szkolenia, akademię, k...
  • 577: Temat Miesiąca: Warianty Wyglądu
    Wariantów wyglądu mamy na Hodowli setki. Lepszej i gorszej jakości, różnych autorów, wykonywanych na różne sposoby. Każdy, nawet najbardziej...
  • 1001: Prace w toku albo (nie)oczekiwany powrót Nightwood
    14 września 2015 roku Gilfuin zapowiedział oficjalny koniec Nightwood jakiego znaliśmy. W okolicach Nowego Roku 2016 r. roku nocny las ostat...
Obsługiwane przez usługę Blogger.

Polecamy

Polecamy

.

.

Archiwum iNWD

  • ►  2019 (2)
    • ►  listopada 2019 (1)
    • ►  marca 2019 (1)
  • ►  2016 (1)
    • ►  maja 2016 (1)
  • ►  2014 (234)
    • ►  listopada 2014 (18)
    • ►  października 2014 (4)
    • ►  września 2014 (14)
    • ►  sierpnia 2014 (30)
    • ►  lipca 2014 (37)
    • ►  czerwca 2014 (28)
    • ►  maja 2014 (14)
    • ►  kwietnia 2014 (22)
    • ►  marca 2014 (20)
    • ►  lutego 2014 (27)
    • ►  stycznia 2014 (20)
  • ▼  2013 (319)
    • ►  grudnia 2013 (30)
    • ►  listopada 2013 (22)
    • ►  października 2013 (32)
    • ►  września 2013 (29)
    • ►  sierpnia 2013 (32)
    • ►  lipca 2013 (29)
    • ►  czerwca 2013 (20)
    • ▼  maja 2013 (25)
      • 571: Oceny Smoczych Ramek - zgłoszenia.
      • 570: Paczuszka Pandory: Mały test na kreatywność
      • 569: Gotowe ramki 1: Natura/Urodzaj
      • 568: O kandydatach do głosowania na najlepszy wari...
      • 567: Paczuszka Pandory: Jak zmieniał się wygląd Zg...
      • 566: Oceny Smoczych Ramek
      • 565: Wywiad 33: The*Darkness
      • 564: Warsztaty literackie: Trudne dobrego początki
      • 563: Smoki poza NWD: Smoki w heraldyce polskiej
      • 562: Z zakurzonych kart Zgromadzenia - Super Hodow...
      • 561: Oceny Smoczych Ramek - zgłoszenia
      • 560: Lista kandydatów do głosowania na Smoka Maja
      • 558: Wywiad 32: Draschnitze
      • 557: Wasze pomysły na lepsze NWD 23: Zaraza i Głód
      • 556: Zgłoszenia do głosowania na Smoka Maja
      • 555: Informacje o głosowaniu na Smoka Maja
      • 554: Oceny Smoczych Ramek
      • 553: Zza Kulis Małej Sceny: Kwiecień
      • 552: Leśne Opowieści 25: Przybysz, część V
      • 551: Przeminęło z wiatrem: Krótka historia smoczyc...
      • 550: Oceny Smoczych Ramek - informacje i zgłoszenia.
      • 549: Smoki poza NWD: Żmij
      • 548: Wywiad 31: Samael
      • 547: Zgłoszenia do głosowania na Najlepszy Wariant...
      • 546: Majówkowe plany użytkowników Nightwood.
    • ►  kwietnia 2013 (21)
    • ►  marca 2013 (28)
    • ►  lutego 2013 (29)
    • ►  stycznia 2013 (22)
  • ►  2012 (441)
    • ►  grudnia 2012 (29)
    • ►  listopada 2012 (20)
    • ►  października 2012 (20)
    • ►  września 2012 (30)
    • ►  sierpnia 2012 (35)
    • ►  lipca 2012 (40)
    • ►  czerwca 2012 (45)
    • ►  maja 2012 (38)
    • ►  kwietnia 2012 (45)
    • ►  marca 2012 (74)
    • ►  lutego 2012 (64)
    • ►  stycznia 2012 (1)

  .

  .

Serie artykułów

  • Głosowanie na Smoka Miesiąca (104)
  • Leśne Wieści (85)
  • Zrób to sam (71)
  • wywiad (57)
  • Paczuszka Pandory (55)
  • Wasze pomysły na lepsze NWD (47)
  • Od Ekipy iNightwood (44)
  • Kocia Edukacja (42)
  • Leśne opowieści (42)
  • Oceny Smoczych Ramek (33)
  • Wakacje z iNightwood (28)
  • temat miesiąca (27)
  • Artykuły okazjonalne (24)
  • Pod redakcyjną lupą (24)
  • Smoki poza NWD (23)
  • Nasze Klany (22)
  • Żywioły i smocze łupy (22)
  • Przeminęło z wiatrem (21)
  • Spojrzenie na krzykopudło (17)
  • te pożądane trofea (17)
  • Smoczy Graficy (16)
  • Z zakurzonych kart Zgromadzenia (16)
  • inne (14)
  • Podsumowanie miesiąca (12)
  • Forumowe sensacje (11)
  • O mnie i o Tobie (11)
  • Zza kulis Małej Sceny (10)
  • Kreatywnie! (9)
  • Pokuciowe Metamorfozy (9)
  • Gotowe ramki (8)
  • Klany na Zgromadzeniu (8)
  • Dokoła Nocnego Lasu (6)
  • Kącik Kupiecki (6)
  • kronika poszukiwań Cath (6)
  • warsztaty literackie (6)
  • Elementy Nocnego Lasu pod lupą (5)
  • Kącik Muzyczny (5)
  • Nietypowe nightwoodowe pasje (5)
  • Ramkowe metamorfozy (4)

.

Chrome Pointer

Artykuły wg. autorów

  • Catherinne_ (334)
  • Cerro (56)
  • Lady Adria (48)
  • Akayla (47)
  • Shining Night (45)
  • Smocza pani (44)
  • Rołdż (41)
  • Miij (38)
  • Entomologia (33)
  • Zetiri (30)
  • Spika (29)
  • Kot Kreskowy (24)
  • K R I S (22)
  • Averris (19)
  • nimfaEri (17)
  • Aszli (15)
  • -Sith- (13)
  • Border. (13)
  • The*Darkness (12)
  • Elsa96 (11)
  • FanOfTill (11)
  • Bredzisz (10)
  • Excited (8)
  • Alruna Septim (7)
  • Kodokuna Neko (6)
  • Paweto (6)
  • Narkotyk. (5)
  • Nerwofil (4)
  • Szpon (4)
  • woofcio (4)
  • Finito (3)
  • Scarlatto. (3)
  • Zenida (3)
  • Donast. (2)
  • Hao Asakura (2)
  • Hyden (2)
  • Liza (2)
  • Magpie. (2)
  • Maxine (2)
  • Blizzard (1)
  • Karasis (1)
  • Smok (1)
High Quality Blogger Templates
Copyright © 2012 Gazetka iNightwood - and Free Blogger Templates.