736: Garść informacji o tradycyjnych Andrzejkach.
Jako, że w Nocnym Lesie zagościł nowy andrzejkowy event - z mojej strony garść informacji o samych Andrzejkach oraz andrzejkowych wróżbach.
Czym są Andrzejki?
Popularne "Andrzejki" są dniem wróżb obchodzonym w wigilię imienin świętego Andrzeja - a zatem w nocy z 29 na 30 listopada.
Na początku święto dotyczyło głównie wróżb matrymonialnych. (Andrzej - z greckiego andrus - znaczyło bowiem "mąż"). Świętowały jedynie niezamężne dziewczęta, które w tę noc chciały odkryć tożsamość swojego przyszłego męża. Wiązało się z tym wiele ludowych przysłów oraz tradycji. Święty Andrzej został również patronem małżeństw.
Akurat ten czas na wróżby wybrano z prostego powodu - po zakończeniu prac polowych późną jesienią zaczynało się kojarzenie małżeństw.
Obecnie do tradycji - prócz wróżb - przechodzą również huczne imprezy organizowane z okazji imienin wszystkich Andrzejów.
Jednak przez lata andrzejkowych zabaw wykształcił się swoisty "kanon" wróżb. O ile w tym roku w Nightwood nasz Wróżbita stawia Tarota, o tyle stare zwyczaje przewidują - zapewne przynajmniej w części Wam znane - sposoby na przewidzenie swojej przyszłości.
Mam zatem przyjemność przedstawić kilka tych najpopularniejszych - klasycznych, dla dziewcząt, a także uwspółcześnionych wróżb dla każdego.
Wróżby
Lanie wosku.
Chyba najbardziej popularna andrzejkowa
wróżba. Roztopiony wosk przelewa się przez dziurkę od starego klucza do
miski z wodą. Następnie, gdy już wosk zastygnie, bierze się powstałą
masę i rzuca cień na ścianę. Z kształtu który tam zobaczymy możemy
wyczytać swoją przyszłość. Wróżba obecnie praktykowana przez każdą z płci i przewidziana dla osób w każdym wieku.
Andrzejkowe buty.
Jedna
z najstarszych wróżb - znana od bardzo dawna i popularna wszędzie. Panny zgromadzone w pokoju ściągają buty i od ściany ustawiają
je jeden za drugim. Gdy buty się skończą, ten który był na końcu,
wędruje na początek. Taki "wężyk" butów zmierza w kierunku progu.
Właścicielka buta, który jako pierwszy przekroczy próg, zgodnie z
tradycją - pierwsza wyjdzie za mąż.
Andrzejkowe serce.
Z
kolorowego papieru należy wyciąć serce, zaś następnie na odwrocie wypisać imiona - odpowiednio - dziewcząt, lub chłopców. Podczas wróżby osoba przekłuwa serce z imionami płci przeciwnej, a imię, które wypadnie najbliżej, wedle tradycji jest imieniem przyszłej żony lub męża.
Andrzejkowy pies.
Podczas tej wróżby panny
ustawiają się w koło, każda z nich powinna trzymać w ręku kawałek kiełbasy, bądź ciastko. Dziewczyna, której przysmak najwcześniej zostanie zjedzony - wyjdzie za mąż najszybciej. Jeśli pies wyniesie jedzenie z
domu - ślub przepowiadano przeciągu najbliższego roku, jeśli zjadł
kiełbasę na miejscu, to dziewczyna musiała jeszcze poczekać.
Andrzejkowy pies II.
Ponownie wróżba, której towarzyszy pies. Dziewczyna powinna wyjśćprzed dom i nasłuchiwać pierwszego szczekania psa. Narzeczonego powinna spodziewać się ze strony, z której dobiegło ją szczekanie.
Wróżenie z obierki.
Każda z wróżących sobie dziewczyna
dostaje nóż i jabłko. Jabłko powinna obrać tak, aby pozostała jak najdłuższa obierka, którą następnie dziewczęta rzuca przez lewe ramię za siebie. Kształt obierki przypominać ma pierwszą literę imienia przyszłego lubego.
A Wy - próbowaliście kiedyś "magii" świętego Andrzeja? Preferujecie tradycyjne wróżby, czy raczej świętowanie w bardziej współczesny sposób?
Smocza pani |
0 komentarze:
Twój komentarz będzie widoczny po akceptacji administratorki gazetki.