Gazetka iNightwood
  • Strona Główna
  • Co i kiedy?
  • Nasza Ekipa
    • Rekrutacja
    • Kontakt
    • Autorzy iNightwood
  • Smok miesiąca
  • Poradniki graficzne

458: Spróbuj sam - korzystanie z pędzli w Gimpie - cz. 5

W dzisiejszym poradniku zajmiemy się wykorzystaniem pędzli (brushy) w praktyce oraz efektami specjalnymi w ramce. Stworzymy cień lub kolorową poświatę wokół smoka, nauczymy się dodawać pasek oraz ozdobne obrazki do menu.
 Poprzednie części poradnika znajdziecie tutaj:
Część I - instalacja i używanie pędzli
Część II - modyfikacja i różne sposoby używania pędzli
Część III - wykorzystanie pędzli w praktyce (przykład ramki)
Część IV - tworzenie własnych pędzli

Tworzenie cienia pod smokiem

Otwieramy ramkę wybranego smoka (najlepiej na czarnym tle) i wykonujemy zrzut ekranu (print screen) za pomocą Painta lub jakiegokolwiek innego, przeznaczonego do tego programu. Można to zrobić bezpośrednio w Gimpie (Plik -> Pobierz -> Zrzut ekranu). Przycinamy powstały obrazek od góry i od lewej, tak, aby obciąć całą niepotrzebną ramkę - dzięki temu cień smoka w gotowej ramce będzie znajdował się we właściwym miejscu. Wygodnie jest to zrobić za pomocą Zaznaczenie prostokątne -> Obraz -> Kadruj według zaznaczenia. Obrazek zapisujemy jako .xcf, żeby zachować wszystkie dane.


Następnie wymazujemy tekst, zostawiając tylko smoka (wystarczy użyć szerokiego, czarnego pędzla). Zaznaczamy smoka (Możemy to zrobić za pomocą narzędzia "zaznaczanie wg. koloru", lub zaznaczyć czarne tło narzędziem "różdżka", potem wybrać Zaznaczenie -> Odwróć. Najlepiej poeksperymentować z narzędziami zaznaczania i progami czułości, bo każdy smok jest inny). Zaznaczenie nie musi być idealne, bo nie będziemy wycinać smoka, a jedynie tworzyć rozmyty cień, który może być lekko nieregularny.



Na wierzchu tworzymy nową, przezroczystą warstwę, nie rezygnując na razie z zaznaczenia.


Klikamy na nową warstwę (nazwijmy ją "cień") i wypełniamy zaznaczenie czarnym kolorem (lub, oczywiście, jakimś innym, jeśli chcemy kolorową poświatę). Wyłączamy widoczność tła, nie będzie nam na razie potrzebne.


Pracując nadal na warstwie "cień", wyłączamy zaznaczenie (zmieniając narzędzie na inne lub klikając Zaznaczenie -> Nic). Wybieramy opcję Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa, ustawiając wartość na ok. 10 px. (więcej o korzystaniu z rozmycia gaussa znajdziesz w poprzednich częściach poradnika).

Zmieniamy krycie warstwy tak, aby cień było dobrze widoczny, ale niezbyt przytłaczający (można to zrobić później, krycie warstwy będzie zależało od tła pod spodem).




Jeśli nawet przy 100% cień wydaje się zbyt blady, możemy skopiować warstwę, a potem skleić je w jedną (Prawym na warstwę -> Połącz w dół).

Następnie przezroczystą warstwę (najlepiej zapisać obrazek jako .xcf) możemy nałożyć na jakiekolwiek istniejące wcześniej tło lub wykorzystać cały plik do stworzenia nowego tła, przekładając na końcu warstwę z cieniem na samą górę. Tak, przykładowo, będzie wyglądać cień naszego smoka na gotowym tle (przed i po kliknięciu na menu):


Dzięki temu, że stworzyliśmy cień na osobnej warstwie, możemy go teraz przekolorować, korzystając z opcji Kolor -> Barwienie. Efekt przed i po kliknięciu menu:



Tworzenie obrazka do menu

 Rozwijające się menu smoczej ramki możemy ozdobić dodatkowym tłem lub obrazkiem, także ruchomym. Abu stworzyć prosty obrazek w postaci obramowanego prostokąta, najpierw musimy wyliczyć wymiary. Pomoże nam w tym zrzut ekranu z otwartą smoczą ramką, przerzucony do Gimpa. Narzędziem "Zaznaczenie prostokątne" zaznaczamy rozmiar nowego obrazka - wymiary w pikselach podane są na dole okna z obrazkiem (długość maksymalna to 318px, maksymalna wysokość to ok.50px). Przycinamy obrazek (Obraz -> Kadruj według zaznaczenia).






Powstałą w ten sposób bazę kopiujemy (Warstwa -> Kopiuj warstwę), aby dodać przezroczystość (jako że pierwsza warstwa ma atrybut "tło", nie da się usunąć koloru gumką). Dopiero na drugiej, skopiowanej warstwie możemy użyć gumki. Warstwa nr 1, niepotrzebna, może zostać skasowana.




Teraz podzielimy sobie obrazek na cztery równe części. Dodajemy dwie prowadnice (linie pomocnicze) za pomocą opcji Obraz -> Prowadnice -> Nowa prowadnica w procentach (poziomą i pionową, po 50%). Prowadnice pomagają w symetrycznym rozmieszczeniu wzorów, ale nie będą widoczne na zapisanym obrazku.

Namalujemy tylko jedną część ramki obrazka, a następnie skopiujemy ją na pozostałe części (łatwy sposób na zachowanie symetrii). Wybieramy jakiś ozdobny pędzel i malujemy np. prawe dolne obramowanie. Możemy zrobić to całkowicie ręcznie (korzystając ze standardowych pędzli), za pomocą brushy lub kopiując fragmenty innych ozdóbek. Tutaj posłużę się trzecią metodą. Otwieramy obrazek z dekoracjami w gimpie i kopiujemy wybrany fragment (korzystając z któregoś narzędzia zaznaczenia), po czym wklejamy do naszego obrazka.



Teraz należy zmienić rozmiar wklejonego fragmentu (narzędzie Skalowanie warstwy), możemy go też obrócić (narzędzia Obrót, Nachylenie lub Perspektywa) lub przesunąć (narzędzie przesunięcie). Po dopasowaniu fragmentu w wybrane miejsce możemy gumką zetrzeć niepotrzebne ślady.


Stwierdziłam, że chcę dodać kwiatek z boku obrazka - w tym celu muszę powiększyć istniejący obrazek. W tym celu otwieramy Obraz -> Wymiary płótna. Otworzy się nam okienko, w którym możemy powiększyć lub pomniejszyć istniejący obrazek. Aby zmienić tylko jeden wymiar (długość lub wysokość), należy odznaczyć (rozłączyć) "łańcuszek" - w przeciwnym razie boki obrazka zmienią się nam proporcjonalnie. Do istniejącego wymiaru długości dodajemy 20px (to będzie po 10 px z każdej strony), po czym wyśrodkowujemy obrazek (można też przesuwać go krzyżykiem). W razie jakichś błędów, za pomocą guzika "Reset" możemy wrócić do oryginalnych rozmiarów.

Chociaż obrazek jest teraz powiększony, to aktywna warstwa nadal ma ten sam rozmiar. Aby dopasować warstwę do obrazka, klikamy Warstwa -> Dopasuj wymiary warstwy do obrazu.


Wycinamy (lub rysujemy ręcznie) kwiatek i wklejamy go do naszego obrazka. Narzędziami 'Skalowanie" i "Obrót" dopasowujemy kwiatek.


Gdy ornament jest już gotowy, kopiujemy ćwiartkę (Ctrl+c), zaznaczając ją za pomocą "Zaznaczenia prostokątnego". Wklejamy wycięty fragment i mocujemy w odpowiednim miejscu, używając narzędzi "Odbicie" (ustawiamy wartość "pionowo" lub "poziomo" i klikamy na wycięty fragment) i "Przesunięcie". Powtarzamy dwa razy, aż wszystkie cztery ćwiartki zostaną zapełnione.


Czas na dowolne pokolorowanie ornamentu. Tutaj skorzystam z gradientu. Wybieramy narzędzie "Gradient" (więcej o stosowaniu gradientów w poprzednich częściach poradnika!) - np. jakiś metalowy (Golden, Brushed aluminium, Crown molding). We właściwościach warstw zaznaczamy okienko "blokowanie kanału alfa", czyli przezroczystości - tak aby pokolorować tylko ornament, nie ruszając tła. nakładamy gradient - z prawej do lewej, z góry do dołu cz jak kto woli.
W tym przypadku skopiowałam jeszcze pokolorowana gradientem warstwę, nałożyłam gradient w odwrotnym kierunku oraz zastosowałam rozmycie gaussa (patrz poprzednie poradniki!) tak, aby wyraźniej odgraniczyć ornament od przyszłego tła ramki. Tutaj obrazek na czerwonym tle, dla kontrastu:


Narzędziem "Zaznaczenie rozmyte" ("różdżka") zaznaczam wnętrze ornamentu, ustawiam krycie wypełnienia ("Kubełek") na wartość ok 40 % i wypełniam czarnym kolorem.

Tak wygląda gotowy przycisk do menu na różnego rodzaju tłach:


Tworzenie ozdobnego paska pod menu - sposób 1
Jest kilka metod tworzenia paska na tle, widocznego pod menu. Jeden z nich znajdziesz w poradniku Border.: LINK

Otwieramy wybrane przez nas tło (tworzenie paska najlepiej zostawić sobie na koniec, już po poprawianiu i koloryzowaniu tła). Wysokość paska powinna wynosić około 18-20 px. Zaznaczamy (narzędziem "Zaznaczanie prostokątne"), gdzie umiejscowiony będzie pasek.


Opcjonalnie możemy zaznaczyć we właściwościach narzędzia "zaokrąglanie rogów" z niewielkim promieniem 5-6.



Następnie (nie rezygnując z zaznaczenia) tworzymy na wierzchu nową, przezroczystą warstwę. Narzędziem "Kubełek" wypełniamy zaznaczenie kolorem (może być czarny, gdy chcemy przyciemnić pasek, może być też inny), a następnie ustawiamy krycie warstwy na 30-50%.






Tworzymy nową, przezroczystą warstwę. Narzędziem "Zaznaczenie eliptyczne" tworzymy kształt zaookrąglonej linii (reszta elipsy wystaje poza obrazek).



Następnie wypełniamy kształt kolorem białym (lub innym jasnym) i zmniejszamy krycie warstwy do ok.30-40%.






Aby utworzyć krawędź ramki, musimy połączyć obie warstwy (tę z czarnym i tę z białym wypełnieniem). Klikamy prawym przyciskiem na warstwę z białym wypełnieniem i wybieramy "połącz w dół".

Tworzymy na wierzchu nową, przezroczystą warstwę. Narzędziem "Różdżka" zaznaczamy kształt paska. W opcjach wybieramy Zaznaczenie -> Obramuj -> ok. 4px. Powstałą obwódkę wypełniamy czarnym kolorem oraz zmniejszamy krycie warstwy do 30%.





Tło z paskiem jest gotowe.
 Tworzenie ozdobnego paska pod menu - sposób 2

Kolejny sposób na pasek. Otwieramy obraz i narzędziem Zaznaczenie prostokątne zaznaczamy rozmiar paska.



Następnie wybieramy narzędzie "Gradient" i rodzaj gradientu "od koloru do przezroczystości". Wybieramy ciemny kolor (aby dobrze dopasować kolorystykę do obrazka, możemy użyć Narzędzia "Pobierz kolor" - skrót klawiaturowy o - z jakiejś części obrazka) i dodajemy gradient od dołu.





Następnie wybieramy jaśniejszy kolor i dodajemy gradient z góry paska, zostawiając środek przezroczysty.





Teraz nałożymy klasyczny deseń - wąskie paseczki biegnące pod kątem 45 stopni. Tworzymy nową, przezroczystą warstwę. W opcjach narzędzia "Wypełnianie" ("Kubełek") wybieramy punkt "Deseń". Rozwinie nam się lista deseni, wśród domyślnych dla Gimpa znajdziemy wąskie - choć poziome - paseczki (Stripes Fine). Wybieramy ten deseń. Wypełniamy całą wierzchnią warstwę deseniem w poziome paseczki.
Aby uzyskać ukośne paseczki, wykorzystamy narzędzie "Obrót", gdzie ustawimy kat 45 stopni.





Następnie musimy przesunąć deseń tak, aby pokrywał cały pasek menu - zrobimy to za pomocą narzędzia "Przesunięcie", przesuwając całą warstwę  w górę.

Teraz nasz pasek pokryty jest paseczkami, a masło maślane ;). Trzeba pozbyć się reszty paseczków zalegających na obrazku. Za pomocą narzędzia "Zaznaczenie prostokątne" zaznaczamy obszar tuż pod paskiem, az obejmiemy cały deseń. Następnie wchodzimy w Edycja -> Wyczyść (da nam to taki sam efekt, jak mozolne używanie gumki, tylko że za jednym kliknięciem).



Pasek jest gotowy. W razie potrzeby, gdy pasek jest za ciemny i przytłaczający, możemy zmniejszyć krycie warstwy. Jeśli paseczki wydają się za wąskie i za ciasno ułożone, sprawę załatwi użycie narzędzia "Skalowanie" - pozwoli nam to na rozszerzenie pasków, a potem zostanie tylko wygumkowanie wystających brzegów.



Tło z paskiem:


Wszystkie przedstawione powyżej opcje i sztuczki można oczywiście łączyć, aby otrzymać nowe, lepsze efekty. Eksperymentowanie jest najlepszym sposobem na naukę!
Entomologia
Entomologia

5 komentarzy:

  1. Anonimowy13 stycznia 2013 18:00

    A jakim kodem mogę to umieścić w ramce? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
      Odpowiedz
  2. Entomologia24 stycznia 2013 22:56

    Wszystkie przedstawione tu dodatki i ozdobniki mają formę graficzną, są umieszczone bezpośrednio na obrazku. W ramce umieszczone są jako zwykłe tło (background-image). Więcej na ten temat tutaj: http://wiki.nightwood.net/Ramka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
      Odpowiedz
  3. Uoso4 stycznia 2014 11:06

    Jakim kodem CSS umieszczacie ,,Menu" na środku?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
      Odpowiedz
  4. Catherinne_5 stycznia 2014 14:47

    Nie chodzi przypadkiem o to? text-align: center;

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
      Odpowiedz
  5. Uoso5 stycznia 2014 18:31

    No właśnie to mi nie działa :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
      Odpowiedz
Dodaj komentarz
Wczytaj więcej...

Twój komentarz będzie widoczny po akceptacji administratorki gazetki.

Nowszy post Strona główna Starszy post
Subskrybuj: Komentarze do posta (Atom)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Informacja

Czekając na powrót Nightwood zapraszamy do lektury naszych archiwalnych artykułów, które świetnie uwieczniły niepowtarzalny klimat tej społeczności. : )

Najgorętsze w tym miesiącu

  • 999: 10 lat Nightwood - historie graczy
    Nocny Las w tym roku świętuje dziesiąte urodziny. Z tej okazji zapytałam kilku jego najstarszych mieszkańców - osoby będące tutaj niem...
  • 563: Smoki poza NWD: Smoki w heraldyce polskiej
    Co przychodzi nam do głowy, gdy myślimy "smok"? Fantastyka, zianie ogniem, potęga, magia, legenda, potwór, towarzysz, sesje rpg, b...
  • 515: Temat Miesiąca: Najwaleczniejsze smoki Nightwood
    Screen został zrobiony podczas tworzenia artykułu, jest więc nieaktualny. Tysiące sztuk srebra wydane na szkolenia, akademię, k...
  • [Nieaktualne] Tymczasowe Forum Nightwood
    Aktualizacja: Niestety wraz z wyłączeniem for hostowanych na serwisach czo.pl forum zostało usunięte. Na czas trwania prac nad nową w...
  • 847: Wielkanoc: życzenia oraz słomiane maszkary i kolorowa bibuła
    Chciałam rozpocząć od ilustracji, na której Jezus Chrystus wjeżdża do Jerozolimy na grzbiecie dinozaura, ale postanowiłam pozostawić to n...
  • 123: Żywioły i smocze łupy 10: Czarne Jagody i Smok Elektryczności
    Przedmiot tygodnia: Czarne Jagody Te słodziutkie, duże i granatowe jagódki są niezwykle ważnym składnikiem w Nightwood. Występują niemal ws...
  • 156: Smoczy Graficy 1: Zmora
    Smocze Gify Zmory Pierwszy gif wykonany w Photoshopie Wielu z Was, w tym osobiście ja, bardzo podziwia pr...
  • 725: Wielkie Arkana - Karty Tarota: Ciekawostki o kartach cz. I
    W związku z konkursem graficznym organizowanym przez ekipę Nightwood ( kliknij, aby przejść do tematu na forum ) prezentuję Wam krótki spis...
  • 8. Żywioły i smocze łupy 1: Smok Księżyca
    Autorem Smoka Księżyca jest Hackeris. Pomysłodawczyni czekała aż od 26 września 2009 roku na wejście żywiołu do Nightwood. D...
  • 1001: Prace w toku albo (nie)oczekiwany powrót Nightwood
    14 września 2015 roku Gilfuin zapowiedział oficjalny koniec Nightwood jakiego znaliśmy. W okolicach Nowego Roku 2016 r. roku nocny las ostat...
Obsługiwane przez usługę Blogger.

Polecamy

Polecamy

.

.

Archiwum iNWD

  • ►  2019 (2)
    • ►  listopada 2019 (1)
    • ►  marca 2019 (1)
  • ►  2016 (1)
    • ►  maja 2016 (1)
  • ►  2014 (234)
    • ►  listopada 2014 (18)
    • ►  października 2014 (4)
    • ►  września 2014 (14)
    • ►  sierpnia 2014 (30)
    • ►  lipca 2014 (37)
    • ►  czerwca 2014 (28)
    • ►  maja 2014 (14)
    • ►  kwietnia 2014 (22)
    • ►  marca 2014 (20)
    • ►  lutego 2014 (27)
    • ►  stycznia 2014 (20)
  • ▼  2013 (319)
    • ►  grudnia 2013 (30)
    • ►  listopada 2013 (22)
    • ►  października 2013 (32)
    • ►  września 2013 (29)
    • ►  sierpnia 2013 (32)
    • ►  lipca 2013 (29)
    • ►  czerwca 2013 (20)
    • ►  maja 2013 (25)
    • ►  kwietnia 2013 (21)
    • ►  marca 2013 (28)
    • ►  lutego 2013 (29)
    • ▼  stycznia 2013 (22)
      • 467: Jak napisać wyjątkowy pomysł na żywioł smoka?
      • 466: deviantArt pełne smoków
      • 465: O czwartej edycji Tajemnic Leśnej Galerii
      • 464: Nerwofil 3: O uży(szkodnikach)tkownikach
      • 463: Poradnik Border. cz.2 Forumowe avatary
      • 462: Paczuszka Pandory: Książki i filmy na długie,...
      • 461: Temat miesiąca 10: Hodowca pisze, czyli słow ...
      • 460: Cieniowanie - toturial od Averris
      • 459: Lista kandydatów do Głosowania na Smoka Stycznia
      • 458: Spróbuj sam - korzystanie z pędzli w Gimpie -...
      • 457: Zgłoszenia do głosowania na Smoka Stycznia
      • 456: Informacje o głosowaniu na Smoka Stycznia
      • 455: Leśne Opowieści 21: Przybysz, część I
      • 454: Wywiad 24: Spika
      • 453: Nasze Klany 17: Wise of Wizards
      • 452: Wigilia w Nightwood - praca NicoleE (III miej...
      • 451: Wasze pomysły na lepsze NWD 20: Smoczy Tytani...
      • 450: Poradnik graficzny: Cieniowanie smoka
      • 449: Wigilia w Nightwood - praca Ariedale (zwycięzcy)
      • 448: Głosowanie na Smoka Roku Gazetki iNightwood
      • 447: Informacja
      • 446: Nowy Rok
  • ►  2012 (441)
    • ►  grudnia 2012 (29)
    • ►  listopada 2012 (20)
    • ►  października 2012 (20)
    • ►  września 2012 (30)
    • ►  sierpnia 2012 (35)
    • ►  lipca 2012 (40)
    • ►  czerwca 2012 (45)
    • ►  maja 2012 (38)
    • ►  kwietnia 2012 (45)
    • ►  marca 2012 (74)
    • ►  lutego 2012 (64)
    • ►  stycznia 2012 (1)

  .

  .

Serie artykułów

  • Głosowanie na Smoka Miesiąca (104)
  • Leśne Wieści (85)
  • Zrób to sam (71)
  • wywiad (57)
  • Paczuszka Pandory (55)
  • Wasze pomysły na lepsze NWD (47)
  • Od Ekipy iNightwood (44)
  • Kocia Edukacja (42)
  • Leśne opowieści (42)
  • Oceny Smoczych Ramek (33)
  • Wakacje z iNightwood (28)
  • temat miesiąca (27)
  • Artykuły okazjonalne (24)
  • Pod redakcyjną lupą (24)
  • Smoki poza NWD (23)
  • Nasze Klany (22)
  • Żywioły i smocze łupy (22)
  • Przeminęło z wiatrem (21)
  • Spojrzenie na krzykopudło (17)
  • te pożądane trofea (17)
  • Smoczy Graficy (16)
  • Z zakurzonych kart Zgromadzenia (16)
  • inne (14)
  • Podsumowanie miesiąca (12)
  • Forumowe sensacje (11)
  • O mnie i o Tobie (11)
  • Zza kulis Małej Sceny (10)
  • Kreatywnie! (9)
  • Pokuciowe Metamorfozy (9)
  • Gotowe ramki (8)
  • Klany na Zgromadzeniu (8)
  • Dokoła Nocnego Lasu (6)
  • Kącik Kupiecki (6)
  • kronika poszukiwań Cath (6)
  • warsztaty literackie (6)
  • Elementy Nocnego Lasu pod lupą (5)
  • Kącik Muzyczny (5)
  • Nietypowe nightwoodowe pasje (5)
  • Ramkowe metamorfozy (4)

.

Chrome Pointer

Artykuły wg. autorów

  • Catherinne_ (334)
  • Cerro (56)
  • Lady Adria (48)
  • Akayla (47)
  • Shining Night (45)
  • Smocza pani (44)
  • Rołdż (41)
  • Miij (38)
  • Entomologia (33)
  • Zetiri (30)
  • Spika (29)
  • Kot Kreskowy (24)
  • K R I S (22)
  • Averris (19)
  • nimfaEri (17)
  • Aszli (15)
  • -Sith- (13)
  • Border. (13)
  • The*Darkness (12)
  • Elsa96 (11)
  • FanOfTill (11)
  • Bredzisz (10)
  • Excited (8)
  • Alruna Septim (7)
  • Kodokuna Neko (6)
  • Paweto (6)
  • Narkotyk. (5)
  • Nerwofil (4)
  • Szpon (4)
  • woofcio (4)
  • Finito (3)
  • Scarlatto. (3)
  • Zenida (3)
  • Donast. (2)
  • Hao Asakura (2)
  • Hyden (2)
  • Liza (2)
  • Magpie. (2)
  • Maxine (2)
  • Blizzard (1)
  • Karasis (1)
  • Smok (1)
High Quality Blogger Templates
Copyright © 2012 Gazetka iNightwood - Designed by SoraTemplates - and Free Blogger Templates.

Back to top